Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozbiórka domu - niezbędne formalności

Andrzej Wypych

Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych należy dopełnić wszelkich formalności. Oczywiście, najwygodniej jest przeprowadzić roboty bez podejmowania kroków administracyjnych. W większości sytuacji jest to jednak niemożliwe.

ile kosztuje rozbiórka domu
Stare budynki nie wpływają przeważnie na wysokość ceny działki, więc czasem okazja jej zakupu może wydawać się kusząca. Tymczasem mogą one w przyszłości przysporzyć więcej kłopotów
Fot.: Shutterstock.com/T-DESIGN
Prawo budowlane wyraźnie zaznacza, że obiekty i urządzenia budowlane, które nie wymagały pozwolenia na budowę, można rozebrać bez zbędnych formalności. Nie mogą to być jednak zabytki ani też obiekty, nad którymi ochronę sprawuje konserwator.

Gdy więc budynek nie jest zabytkiem i nie jest objęty ochroną konserwatorską, a jego wysokość nie przekracza 8 m i jest wzniesiony od granicy działki w odległości równej co najmniej połowie jego wysokości, możemy jedynie zgłosić roboty rozbiórkowe do miejscowego starostwa. Ważny w tej kwestii jest nie tylko rodzaj i zakres prac rozbiórkowych, ale także sposób ich prowadzenia oraz termin. W ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta może zgłosić sprzeciw. Jeżeli takowego sprzeciwu nie otrzymaliśmy, możemy przystąpić do prac rozbiórkowych. Zgodnie z prawem w ciągu 2 lat należy rozpocząć prace rozbiórkowe, ponieważ po tym czasie zgłoszenie jest nieważne.

Pozostałe budynki wymagają uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Wystarczy w tym celu właściwie wypełnić wniosek. Powinien on zawierać informacje dotyczące lokalizacji, czyli pełnego adresu nieruchomości, a także nazwę i rodzaj planowanego zamierzenia. Ważny jest również numer ewidencyjny posesji oraz zgoda właściciela. Oprócz tego należy dołączyć szkic usytuowania, opis robót rozbiórkowych oraz opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa podczas ich prowadzenia. Taką rozbiórkę powinien nadzorować kierownik - osoba z uprawnieniami budowlanymi z zakresu określonej specjalności budowlanej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Rozbiórka domu - niezbędne formalności