Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej

Alfred Adamczewski, Beata Zielińska

Straty ciepła, które są powodowane brakiem izolacji termicznej, obniżają sprawność zamontowanej w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Poza tym odpowiednio dobrana izolacja wycisza działanie wentylacji.

Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej
Krok 1 Docinamy matę izolacyjną do przygotowanego odcinka kanału.
Fot. Rockowool
Sztywne przewody typu spirol - wykonane ze stalowej blachy ocynkowanej, stosowane do wentylacji mechanicznej z rekuperacją - powinny być izolowane. W przeciwnym razie na ich ściankach skraplać się będzie para wodna z zimnego powietrza napływającego z zewnątrz. Skropliny mogą wnikać na przykład w ocieplenie dachu lub obudowę z płyt gipsowo-kartonowych powodując ich niszczenie. Poza tym, izolacja ta ma za zadanie wytłumić odgłosy działania instalacji - w szczególności pracy wentylatorów, które są umieszczone w rekuperatorze.

Do izolacji kanałów wykorzystuje się zazwyczaj maty z wełny mineralnej o grubości 20 mm, pokryte z zewnątrz folią aluminiową (zapobiega rozdarciu oraz pyleniu izolacji). Wełnę należy ułożyć na wszystkich elementach systemu, czyli nie tylko na odcinkach prostych, ale też na wszystkich kształtkach i obejmach (za ich pomocą kanały przytwierdzone są do ścian).

Uwaga! Ze względu na niższe koszty, w niektórych domach montuje się instalację wentylacji mechanicznej z elastycznych rur aluminiowych typu flex, które są już fabrycznie izolowane. Niektórzy fachowcy nie polecają tego rozwiązania, gdyż ich zdaniem wyczyszczenie takich rur jest niemożliwe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail





    Więcej o:

Skomentuj:

Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej