Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu

Alicja Gawryś

Dni są coraz dłuższe, do kwiatów dociera więcej światła, które budzi je do życia. Wzrasta zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Dlatego w tym okresie zaczynamy je nawozić.

Niezwykłe doniczki na kwiaty domowe
Niezwykłe doniczki na kwiaty domowe
Fot. boredpanda.com


Dokarmiania wymagają przede wszystkim okazy, których nie przesadzaliśmy tej wiosny - ziemia w ich doniczkach zdążyła się już wyjałowić. Rośliny, którym zmieniliśmy podłoże, zaczynamy zasilać po 3-5 tygodniach od momentu przesadzenia.

Do wyboru, do koloru

Rośliny domowe dokarmiamy nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi makroelementy (związki azotu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i siarki) i mikroelementy (np. związki żelaza, miedzi, manganu). Poszczególne gatunki różnią się zapotrzebowaniem na substancje pokarmowe. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele nawozów. Z wyborem nie będzie kłopotu, ponieważ dziś producenci oznaczają je w sposób bardzo czytelny.

Nawozy uniwersalne (m.in. Biohumus Forte Uniwersalny, Osmocote w płynie). Zawierają składniki mineralne w takich proporcjach, by nadawały się dla większości uprawianych w do- mu roślin.

Nawozy dla roślin zielonych (m.in. Florovit zielony, Bujna Zieleń, Biohumus Forte do roślin zielonych). Zawierają proporcjonalnie duże dawki azotu stymulującego rozwój pędów oraz liści. Przeznaczone są dla bluszczy, filodendronów, dracen, diffenbachii, monster oraz innych gatunków o dekoracyjnych liściach.

Nawozy dla roślin kwitnących (m.in. Floromix kwitnący, Piękne Kwiaty). Zawierają proporcjonalnie dużo związków fosforu i potasu, które stymulują zawiązywanie pąków kwiatowych. Przeznaczone są dla begonii, cyklamenów, fiołków afrykańskich oraz innych gatunków, które obficie kwitną.

Nawozy specjalne

W sklepach ogrodniczych można kupić odżywki przeznaczone dla wybranych gatunków. Są to np. nawozy do paproci, fikusów, kaktusów i sukulentów, storczyków, a nawet drzewek bonsai. Znajdziemy również ukorzeniający nawóz do sadzonek i nasion. Zawiera on dużo związków fosforu ułatwiających rozwój korzeni.

Co tydzień lub raz w sezonie

Większość nawozów stosuje się przez cały okres wegetacji, czyli od marca do końca września. Dawkujemy je, zależnie od potrzeb danego gatunku, co 7 lub co 14 dni. Niektóre rośliny (np. juki i kaktusy) zasilamy co 30 dni.

Najwięcej odżywek do częstego stosowania ma formę płynną. Są to nawozy mineralne skoncentrowane, a także odżywki mineralno-organiczne. Przed użyciem sporządza się z nich roztwór wodny. Są też nawozy w formie tabletek, np. Florovit do roślin pokojowych lub w postaci krystalicznej (w saszetkach), np. Witaminy dla rośliny. Rozpuszcza się je w wodzie.

Wygodne w użyciu są nawozy o długotrwałym działaniu. Niektóre stosujemy tylko raz w sezonie, najlepiej wiosną. Składniki w nich zawarte uwalniają się stopniowo do roztworu glebowego, dzięki czemu rośliny są odżywiane równomiernie i długotrwale. Odżywki te mają postać tabletek lub koreczków (np. Substral Osmocote do roślin domowych), które należy wetknąć do podłoża w doniczce. Inne występują w formie granulek, które mieszamy z podłożem przed posadzeniem roślin (np. Horticote do roślin domowych lub Osmovit). Otoczki granulek oraz koreczki pozostają długo w podłożu, nawet wtedy gdy przestaną już działać.

Nawozy w formie pałeczek (np. firmy Pokon, Agrecol lub Zielony Dom) stosujemy raz na 6-8 tygodni.

Zasilając rośliny, musimy przestrzegać dawek zalecanych przez producenta. Najlepiej używać dozownika.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu