Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na kłopoty

Alicja Gawryś

Na górnej stronie liścia widoczne są mozaikowate przebarwienia, a na dolnej żerują białe motyle długości 1,2-1,5 mm i zielonkawożółte larwy - mączlik różanecznikowy. W okresie pojawienia się larw i motyli opryskujemy rośliny jednym ze środków: Provado Plus, Polysect lub Bio Insect, dwukrotnie co 14 dni.

Na dolnej stronie liści pojawiają się rdzawe plamki oraz pluskwiaki długości ok. 4 mm (także ich larwy) - prześwietlik borówkowiec. Przy masowym występowaniu szkodnika liście więdną i opadają. W okresie wylęgania się larw (w maju i w czerwcu) roślinę opryskujemy preparatem Plant Spray lub Decis.

Na liściach widać wygryzione brzegi, a roślina więdnie, czasem zamiera - opuchlak truskawkowiec. Dorosłe osobniki żerują na liściach w maju, larwy przez cały sezon podgryzają korzenie. Szkodnika zwalczamy preparatem Fastac, opryskując rośliny wieczorem.

Od lipca do jesieni liście pokryte są białym mączystym nalotem - mączniak prawdziwy. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby opryskujemy krzew Amistarem lub ekologicznym Bioczosem.

Na liściach i kwiatach pojawiają się brązowe plamy, które wkrótce pokrywają się szarym nalotem - szara pleśń. Choroba ta rozwija się przy dużej wilgotności powietrza. Rośliny opryskujemy Teldorem lub Rovralem, unikamy ich zagęszczenia.

Na dolnej stronie liści obserwujemy brązowe skupiska zarodników, na górnej stronie blaszka brązowieje i zamiera - rdza. Chorobę zwalczamy Baymat lub Dithane. Zbieramy i palimy opadłe liście.

Pąki nie rozwijają się, okrywające je łuski stają się szare, na ich powierzchni widać strzępki grzybów - zamieranie pąków azalii. Rozwój choroby ograniczają opryski przeciwko innym chorobom.

Uwaga - pąki niekiedy zamierają z powodu przemarznięcia.

Łodygi i liście brązowieją i zamierają - fytoftoroza. Choroba obejmuje też korzenie. Jej źródłem może być zakażone podłoże lub opadłe części rośliny (trzeba je zbierać i niszczyć). Profilaktycznie do podłoża dodajemy przekompostowaną korę sosnową. Chorą roślinę usuwamy, a na jej miejsce nie należy sadzić innej z tej rodziny, ani iglaków.

Niedobory składników mineralnych uzupełniamy, opryskując rośliny słabym roztworem nawozu dla wrzosowatych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na kłopoty