Wizyty w ogrodach

 • 25.05.2011 LONDYN CHELSEA FLOWER SHOW NA ZDJECIU OGROD POKAZOWY ALEJKA , SCIEZKA , OCZKO WODNE DLA CZASOPISMA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: OGROD

  Projekty ogrodów. Japoński ogród w kolorze szampana

  Najpiękniejsze ogrody na wystawie Chelsea Flower Show 2011. Ogrody sponsorowane przez znanego producenta szampanów, firmę Laurent-Perrier, zawsze są wyjątkowe i otrzymują najwyższe wyróżnienia podczas Chelsea Flower Show.

 • WROCLAW PARK SZCZYTNICKI OGROD STYL JAPONSKI ROSLINY KRZEWY ROZANECZNIK RODODENDRON RHODODENDRON

  Ogród japoński we Wrocławiu

  Kawałek Japonii we Wrocławiu

 • Tulipany, bratki i hortensje w pojemnikach witają gości już od progu.

  Po 40 latach w bloku odkryli uroki własnego ogrodu

  Dla pani Marioli de Białynia Woycikiewicz z Krakowa ogród jest źródłem radości, ale także pasją życia i powodem do dumy.

 • Ogród musi mieć nastrój - tutaj budują go kontrasty światła i cienia, oraz dobrane do tych warunków zestawy roślin.

  Polna grusza w roli głównej

  Zapraszamy do niezwykłego ogrodu, którego sercem jest majestatyczna polna grusza - najstarsze drzewo w okolicy.

 • Pogoda wiosną sprawia czasem niespodzianki. Tu spóźniony śnieg obsypał kwitnące pędy wiśni.

  Ogród japoński we Wrocławiu

  W sercu wrocławskiego Parku Szczytnickiego, odnajdziemy autentyczny ogród z Kraju Kwitnącej Wiśni.

 • Sielska oaza

  Ogród sielski pełen samosiejek

  Tak nazywa swój ogród pani Bogumiła Lewicka-Wojtanowska z Radowic. Rzeczywiście, aż chce się tu zatrzymać na dłużej...

 • Pod koronami palm, takich jak: Pritchardia, Licuala, palma kokosowa, a także bambusów i dracen rozrosły się anturia, kalatee, stromante i inne tropikalne gatunki.

  Miejska palmiarnia w Gliwicach

  I to nie na końcu świata, a całkiem blisko, bo w Gliwcach. Tamtejszą Palmiarnię Miejską warto odwiedzić zwłaszcza teraz, gdy o lecie możemy tylko pomarzyć.

 • Trawy ozdobne i przebarwiające się drzewa jesienią tworzą malownicze obramowanie trawnika.

  Ogród z roślinami zimozielonymi

  W ogrodzie pani Dominiki Opałki dominuje zieleń wzbogacona o barwne akcenty kwitnących roślin i przebarwiających się jesienią liści.

 • Stratford nad rzeką Avon - w tym domu urodził się Szekspir.

  Ogród Szekspira. Angielskie ogrody XVI w

  Rok 2016 minął na świecie pod znakiem Williama Szekspira - genialnego poety, dramaturga i reformatora teatru. W 400. rocznicę jego śmierci tysiące osób odwiedzało miejsca związane z tym wspaniałym artystą. My poszukamy jego śladów w ogrodach.

 • Wywiad z Grzegorzem Markowskim - Moje serce mieszka w lesie

  Można ogrody kochać, uprawiać, podziwiać. Można je mieć albo o nich marzyć. Siła, z jaką to kolorowe zjawisko przyciąga ludzi wszystkich zawodów, jest ogromna. A więc porozmawiajmy o ogrodach...mówi Grzegorz Markowski, rockman, lider zespołu Perfect

 • Ciepłe powietrze unoszące się na zniczami w 'ogrodzie ognia' (Fire Garden) wprawia w ruch ptaka na czubku spiralnej choinki.

  Noce w Kew Gardens

  Słynne ogrody Kew Gardens w Londynie na miesiąc przed Bożym Narodzeniem zmieniają się w bajkową krainę światła.

 • Nasz ogród obchodził właśnie piąte urodziny. Poświęcamy mu każdą wolną chwilę. I robimy to z niekłamaną przyjemnością! Mała architektura jest dziełem mojego męża, który teraz właśnie kończy budowę altany.

  Ogród na dwóch poziomach

  Ptasie radio od rana, koncerty świerszczy do nocy, szmer wody w fontannie i szum traw na wietrze. No i te zapachy... Oto ogród Marii i Mariana Bartosów z Woli Zachariaszowskiej.

 • Uroda czerwonych gałązek derenia białego (Cornus alba) 'Sibirica' w krajobrazie zimowego ogrodu nie ma sobie równych.

  Ogród swobody i naturalny

  Czy ogród, po którym hasa gromada dzieciaków i pies, ma szansę pozostać nienagannie piękny także zimą? Tak, pod warunkiem, że będzie logicznie i szczegółowo zaprojektowany.

 • Łagodne światło wydobywa cały urok jesiennego ogrodu.

  Ogród w Podkowie Leśnej. Spektakl wśród zieleni

  Istotą ogrodu jest jego ulotność i niepowtarzalność, a nasze obcowanie z nim to piękno odkrywane w codzienności - twierdzi Jarosław Sidwa. Każdego dnia dostrzega to piękno na nowo.

 • Ogród Zanussich. Ogrody znanych ludzi

  Po tym ogrodzie można wędrować bez końca, a kolory to swoiste barwy ochronne, łagodzące stresy. O życiu w tak pięknej scenerii rozmawiamy z panią Elżbietą Zanussi.

 • Fragment zamku w Łańcucie z wieżą porośniętą winobluszczem. U jej stóp widoczna rabata bylinowa i zegar słoneczny.
 • Fontanna ustawiona pośrodku ogrodu nawiązuje do barokowych ogrodów francuskich.

  Barokowy ogród Het Loo. Holenderski wersal

  W rankingu zabytków w Holandii Het Loo zajmuje jedno z najwyższych miejsc. Barokowy ogród i pałac znajdują się około godziny jazdy pociągiem z Amsterdamu w miejscowości Apeldoorn.

 • Rabaty pełne owadów

  Ogródek, którym chce się pochwalić Pani Weronika Czech z Biecza, to właściwie wielka kwiatowa rabata. Do tego barwnego gąszczu od wiosny do jesieni zlatuje się masa pożytecznych owadów.

 • 02.07.2009 WARSZAWA POWISLE BUW DACH OGROD

  Ogrody BUW-u. Zielone dachy

  Ogrody na BUW-ie. Ciekawe ogrody na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

 • 13.05.2009 GOCZALKOWICE ZDROJ

  Goczałkowice. Ogrody Kapiasów

  W ogrodach Kapiasów w Goczałkowicachw przygotowanym pod gniazdo kole w ogrodzie rustykalnym wiosną pojawił się bocian. Pokręcił się chwilę, ale odleciał. Może szukał siedziby na przyszły rok?

 • Zamek w Gołuchowie. Elewacja wczesnorenesansowa

  Zamki i parki, w których straszy

  Zwiedzanie parku w listopadzie? Brr, zimno, ponuro... A jednak! Teraz, kiedy w alejkach hulają ostatnie zabłąkane liście, kiedy nagie sylwetki drzew nabierają dramatyzmu, stare parki zaczynają żyć innym życiem. Odkrywają swe sekrety, a ich mieszkańcy wychodzą nam na spotkanie. Kto to taki? Oczywiście duchy. Białe i Czarne Damy, pokutujące zjawy z własną historią i legendą. W tym zjawiskowym gronie przoduje płeć piękna. Ciekawe, dlaczego? Na wycieczki z dreszczykiem zapraszamy do zabytkowych ogrodów zamkowych Śląska i Wielkopolski. Przy okazji warto przyjrzeć się architekturze - także budzącej wyjątkowe emocje.

 • Park Źródliska w Łodzi

  Źródliska to najstarszy łódzki park. W XIX w. w sąsiedztwie 300-letnich drzew fabrykanci budowali pałace. W czasie rewolucji 1905 r. toczyły się tu zaciekłe walki. Podczas I wojny światowej do parkowych szklarni trafiły egzotyczne rośliny z oranżerii dygnitarzy i bogaczy uciekających z miasta. To one dały początek wspaniałej palmiarni...

 • Arboretum w Łądku Zdrój

  Przekonywała pani na poczcie bohatera Misia Stanisława Barei. Lądek Zdrój rzeczywiście jest (a i Londyn także), a tam najwyżej położone polskie arboretum (474-500 m n.p.m.).

 • Wiosna w ogrodzie to czas azalii- kwitnąc, dodają mu koloru i wypełniają go słodkim zapachem kwiatów.

  Ogród pełen drzew liściastych i bylin

  Stojąc pod wielkim drzewem, czuję dotyk świata - mówi pani Justyna Dechnik. A wielkich drzew w jej ogrodzie nie brakuje...

 • Pokazowy ogród Iwony i Piotra Bigońskich

  Mała wieś Dobrzyca leży w połowie drogi między Kołobrzegiem a Koszalinem. Warto tam pojechać, by obejrzeć ogrody pokazowe Iwony i Piotra Bigońskich.

 • 10.09.2012 LUBLIN . SKANSEN . MUZEUM WSI LUBELSKIEJ Z ZAGRODY DO MIASTECZKA . JARMARK . REKODZIELO FOT. IWONA BURDZANOWSKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: KAMERY /FR/

  Warto zobaczyć: Skansen Lubelski

  Planujesz spędzić wakacje lub weekend na Lubelszczyźnie? Odwiedź koniecznie Skansen Lubelski i zobacz piękne dawne ogrody.

 • Arboretum w Kopnej Górz

  Kopna Góra - kto wytrzyma trudny klimat

  Należące do Nadleśnictwa Supraśl arboretum w Kopnej Górze położone jest w trudnej dla roślin strefie oddziaływania klimatu kontynentalnego. Zimy są tu długie i mroźne, a lata gorące i suche. Sezon wegetacyjny trwa najwyżej 210 dni. Wiosną i jesienią spustoszenia wśród roślin czynią przymrozki.

 • Galeria Rzeźb w Orońsku

  Nazwiska zapierają dech w piersiach. W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oglądać można prace Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Marii Jaremy, Alfonsa Karnego, Katarzyny Kobro... Chyba nigdzie w Polsce nie zgromadzono tak wielu wybitnych współczesnych rzeźb.

 • Piękny ogród - w krainie kwitnących azalii

  Ogród to nie kolekcja znaczków. On żyje, zmienia się, potrzebuje troski.

 • Ogrody Tivoli w Kopenhadze

  W sercu stolicy Danii, znajduje się wspaniały ogród, który stał się źródłem natchnienia dla Hansa Christiana Andersena oraz inspiracją dla Walta Disneya i jego Disneylandu.