Porady

 • Rosa 'A Shropshire Lad'

  Angielskie róże

  Róże angielskie wydają się bardzo delikatne, tymczasem zadziwiają odpornością na choroby i chłód. Łączą zalety starych i nowych odmian.

 • Co i kiedy można wykopać z natury?

  Zawsze mnie kusi, żeby wykopać z łąki parę roślin i przenieść je do ogrodu. Czy to legalne? Magdalena Wróbel

 • Zakładamy sad krok po kroku

  Nasz sad to niemal ziemski raj - drzewka owocowe rosną na łące mieniącej się barwami kwiatów i motyli.

 • tulipany papuzie 'rococo'

  Najpiękniejsze tulipany. Jak prawidłowo sadzić cebulki tulipanów

  To jedne z najlepiej rozpoznawalnych kwiatów. Jednak tulipany, choć tak popularne, potrafią zaskoczyć. Oto trzy, naszym zdaniem, najciekawsze grupy ich odmian.

 • Jak odmłodzić różę pomarszczoną [Ekspert radzi]

  Na skarpie nad strumieniem rośnie grupa starych róż pomarszczonych. Ostatnio ogołociły się od dołu i wyglądają jak drapaki. Jak je odmłodzić? Pytają: Joanna i Grzegorz Kłys

 • Jak zwiększyć plony pomidorów?

  Niektóre pomidory nadal zawiązują kwiaty, ale powstałe z nich owoce nie mają szans dojrzeć przed jesiennymi chłodami. Lepiej więc nie pozwolić, by się rozwijały - wówczas plony, które zdążymy zebrać, będą dorodniejsze.

 • 10 pomysłów na udane przyjęcie w ogrodzie

  Wreszcie nadszedł ciepły i przyjemny okres w którym można zaprosić gości i przyjąć ich w ogrodzie lub na tarasie. Ogrodowe party dla dzieci, czy spotkanie znajomych po latach warto ubarwić ciekawymi dodatkami i ładną aranżacją stołu. Oto 10 pomysłów, którymi warto się zainspirować.

 • Naturalne nawozy. Kompost i obornik

  Zanim zaczęliśmy używać nawozów sztucznych, rośliny zasilano obornikiem lub kompostem. Takie odżywki dostarczają roślinom o wiele więcej niż tylko minerały.

 • Brzoskwinia (Prunus persica). Uprawa i pielęgnacja brzoskwini

  Drzewa brzoskwini wiosną oczarowują urodą kwiatów, a jesienią kuszą złocistymi kulami owoców pełnych słodkiego soku.

 • Drzewo truskawkowe czyli chruścina jagodna (Arbutus unedo)

  Truskawki na drzewie? Niemożliwe? A jednak! Dojrzewające owoce drzewa truskawkowego z daleka wyglądają zupełnie jak truskawki. W chłodnym klimacie można je uprawiać w pojemniku.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Funkia (hosta) ogrodowa. Byliny do cienia

  Funkia to bylinowa królowa mojego ogrodu - królowa dosyć nietypowa, bo choć zachwycająca urodą swej zielonej szaty, ale niekapryśna i bez większych wymagań.

 • 15.05.2008OGROD , TRZMIELINA FORTUNEA ( EUONYMUS FORTUNEI ) W FORMIE DRZEWKAFOT. LILIANNA SOKOLOWSKAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (181) - 1 2010

  Trzmielina na żywopłot

  Jaką odmianę trzmieliny można posadzić przy siatce, aby stworzyła żywopłot o wysokości 1,5 metra, a jaka odmiana płożąca nadaje się do posadzenia na wale ziemnym wokół ogrodu? Małgorzata Niedziela

 • Błędy ogrodnika. Podlewanie roślin w ogrodzie

  Gdy długo nie pada deszcz, trzeba rośliny podlać. Ale czy warto czekać, aż zaczną więdnąć? I ile wody im dostarczyć, żeby odżyły? Czasem zupełnie się nad tym nie zastanawiamy - po prostu lejemy wodę, gdy mamy wolną chwilę.

 • Pleśń na cyprysiku

  U cyprysików rosnących wokół mojego ogrodu zauważyłem sporo zbrązowiałych gałązek. Czy to groźne dla drzewek? Sebastian Chotecki

 • GEA6E65 Purple leaf cherry plum. Image shot 08/2014. Exact date unknown.

  Silna podkładka śliwy wiśniowej

  Przy moim bloku rośnie śliwa o purpurowych liściach. W tym roku na wiosnę z jej pnia wyrosły gałęzie o zielonych liściach? Dlaczego? Edyta Pęksa

 • UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJIOGROD SKALNY , ROSLINA SKALNA - PAPROC ODPORNA NA SUSZE CHEILANTHES LANOSAFOT. WITOLD HOPPELPUBLIKACJA OGRODY NR 3 (155) - 3 2012

  Paprocie ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja przez cały rok. Ciekawe odmiany

  Za co kochamy paprocie? Za elegancję, rozmaitość kształtów liści i piękną zieleń w niezliczonych odcieniach. W ogrodzie możemy im powierzyć wiele ról.

 • Dom który oddycha. Najlepsze rośliny do mieszkania

  Bóle głowy, szczypiące oczy, katar, zmęczenie. Jeśli masz takie objawy i przy tym sporo czasu spędzasz w pomieszczeniach, winien może być panujący w nich kiepski mikroklimat.

 • Róże na działkę? Świetny pomysł

  Jeśli lubisz róże, posadź na swojej działce chociaż jedną - najmilszą sercu. Ale prawdziwi miłośnicy róż potrafią nimi obsadzić całe swoje trzystumetrowe włości.

 • x

  Czy wolno grillować na balkonie? [Ekspert radzi]

  Nasi sąsiedzi z bloku często rozpalają na balkonie grill, a dym z niego przeszkadza nam wszystkim. Czy istnieją przepisy, które zabraniają takiego grillowania? Pyta: Cezary Frąckowiak

 • Tak było - ogród przed zmianami.

  Ogródek użytkowy i rekreacyjny na małej działce

  Jeśli w małym ogródku wszystko logicznie poukładać, można w nim pomieścić naprawdę wiele - można tu odpoczywać, bawić się i radować pięknymi roślinami.

 • Choroby i szkodniki róż

  Liście róż muszą być bardzo smaczne, skoro tak wiele szkodników chętnie je zjada lub wysysa z nich soki. Jak walczyć z intruzami?

 • Bezpieczne ogród. Ogrodowe BHP

  Twój ogród powinien być wygodnym, bezpiecznym miejscem, w którym miło spędzisz wolny czas i nie nabawisz się kontuzji podczas spacerów ani bólu kręgosłupa w trakcie ogrodowych prac.

 • 'Étoile Violette' z Grupy Viticella ma kwiaty o 4-6 płatkach i śr. 8 cm. Kwitnie: VI-IX, obficie VI-VII. Wspina się do 3 m, sprawdza się też jako roślina kobiercowa. Wymaga silnego cięcia.

  Powojniki na całe lato. Powojniki długo kwitnące

  Jak ukwiecić ogród aż po samo niebo? Najlepiej odmianami powojników, które długo kwitną. Te wspaniałe pnącza zasługują, by być wizytówką ogrodów.

 • Zamieranie pędów (nekroza). Objawy. Na łodygach pojawiają się brunatne plamy powiększające się do dołu pędu, co prowadzi do zamierania całego odgałęzienia. Zabiegi. Wycinamy chore pędy w odległości 1 cm od nekrozy. Pozostawiamy gładką powierzchnię ran. Zabezpieczamy je Fito Plastrem Spray, a całe krzewy profilaktycznie opryskujemy Topsinem M 500 SC lub Rovralem Aquaflo 500 SC.

  Na co chorują róże? Choroby i szkodniki róż

  Królową kwiatów nękają czasem różne choroby lub szkodniki. Nie pozostawiajmy jej wtedy bez pomocy.

 • Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu

  Czujesz przygnębienie? Masz problemy z zaśnięciem? A może czeka cię ważny egzamin? Skorzystaj z uzdrawiającej mocy aromatycznych roślin.

 • Kaladium ogrodowe czy kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor). Uprawa i pielęgnacja

  Na cienkich, jakby pergaminowych liściach kaladium rysują się przeróżne wzory. Ich kolekcja zachwyca bogactwem barw.

 • Rośliny na balkon wschodni. Jakie rośliny dobrze znoszą słońce

  Takie miejsce jest wprost stworzone dla roślin, które potrzebują dużo światła, ale niezbyt palącego. Już z samych i begonii niecierpków można tu stworzyć przepiękne kompozycje, a przecież gatunków o podobnych wymaganiach jest więcej. Ale oczywiście na wschodnim balkonie udają się także popularne pelargonie, petunie i lobelie.

 • owoce na raka

  Najlepsze przyprawy i owoce na raka

  Słodkie, soczyste owoce to zarazem broń przeciw nowotworom. Są nią też przyprawy i zioła. Walczmy więc o zdrowie na ostro i na słodko.

 • 7Vojn8o/ss~`?I$H-/k)sNV]u;{Oh{KX{7,:7{.o3wkPmDj8a@a[).kLVn3n9n5-UnuWMZ6zZYYt7sw;3zH\^9M$8UD\_/}9N3f^^+o~\do.~[Flgs1nofdaS0h~,};>zKQR8}5X\d

  Jak chronić rabaty przed kotem

  Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

 • [ HRY DLA OGRODOW ] SLOWA KLUCZOWE: orzechowka

  Co urośnie pod drzewem?

  Właściciel leśnej działki może uważać się za szczęściarza, pod warunkiem wszakże, że potrafi współpracować z naturą.