Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

Ogród Gaudiego inspirowany twórczością katalońskiego architekta. Ogród wypełniają roślinny śródziemnomorskie bardzo intensywnie pachnące.

Ogród Gaudiego inspirowany twórczością katalońskiego architekta. Ogród wypełniają roślinny śródziemnomorskie bardzo intensywnie pachnące. (Wiktoria Głodowska)

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. W 2014 r pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.
28 ogrodów tematycznych, m.in. francuski, śródziemnomorski, , japoński , skalny, wodny, cienisty, różany oraz najnowsze dzieło ogród Gaudiego. Właścielka - Pani Iwona Bigońska, czerpie inspiracje z licznych podróży po ogrodach świata. Z Barcelony przywiozła jaszczurki pokryte mozaiką, które wykorzystała tworząc ogrodową scenerię nawiązującą do ogrodów Gaudiego. Jak przyznała, jest fanką architektury organicznej, czyli takiej, która nawiązuje do przyrody, a jednym z najwspanialszych jej twórców był właśnie Antonio Gaudi.

Ponadto w ogrodach Hortulusa zobaczymy imponujące ogrody użytkowe pełne ziół i warzyw, a także ogrody zmysłów w stylu angielskim. Zapierający dech w piersiach, otwarty w 2014 największy na świecie labirynt grabowy. Ciekawą grupę stanowią też ogrody dźwięku, w których szeleszczą trawy, pluska woda. Ważną rolę w tych założeniach odgrywają detale i elementy małej architektury: rzeźby, mostki, groty, okna widokowe, fontanny. W Dobrzycy bez problemu można znaleźć kompozycję bliską swemu sercu i potraktować ją jako "ściągawkę". Ogrody przylegają do szkółki roślin ozdobnych i Centrum Ogrodniczego z marketem Ogród i Galeria. Jest też caffe bar Barwinek, gdzie można nabrać sił po spacerze.

Dwa kilometry od Dobrzycy znajduje się nowy kompleks ogrodów, o nazwie Hortulus Spectabilis. Obecnie ogrody te zajmują powierzchnię 5 ha, a wśród nich prezentowane będą między innymi: labirynt, wieża widokowa, a także kamienny krąg i angielskie rabaty bylinowe.

Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis otrzymały od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2014 roku.Fot. Wiktoria Głodowska

Właściciele Hortulusa i położonych obok ogromnych szkółek roślin ozdobnych sami finansują i projektują ogrody tematyczne, kierując się własną wyobraźnią.

Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

Czynne: kwiecień-wrzesień w godz. 9-19, w niedziele i święta 10-18, październik 9-18, niedziele 10-16. Bilety: dorośli 9 zł, dzieci (3-15 lat) 5 zł, do 3 lat gratis, www.hortulus.com.pl

Czytaj także:

Ogród japoński we Wrocławiu

Arboretum w Kórniku k. Poznania

Ogród japoński na Śląsku

Zielone dachy BUW-u

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Park w Arkadii k. Łowicza 11 ogrodów wartych zobaczenia
 • Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Kraków, teren Parku Lotników Polskich, wejście od al. Pokoju.
Czynne: 20 kwietnia - 24 października w godz. 9-17, w weekendy 10-19 (w październiku do godz. 15)
Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Kraków
 • Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi Ogrody fabrykantów w Łodzi
Komentarze (2)
Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina
Zaloguj się
 • Ania Arnika

  Oceniono 1 raz 1

  Wspaniałe miejsce byliśmy wiele razy! Polecam w 100%

 • Mariola Stańczyk

  Oceniono 2 razy -2

  Byłam kilka razy w ogrodzie Gaudiego w Barcelonie - fakt jest piękny ale i dopracowany, Ten pokazany na załączonych zdjęciach przypomina mi bardziej plac zabaw dzieci z przedszkola. Jeżeli już coś robicie to starannie trzeba to wykonać. podłoże z małą ilością kamienia wystają folie z podłoża, ściany ławek nierówne co widać nawet na zdjęciach, ogród japoński - kawałek czerwonego mostku nad rozkopem to śmieszne itd. Myślałam że dzieckiem jeszcze w tym roku pojadę - do momentu nie dokończenia pracy i starannego wykonania na pewno się nie wybiorę szkoda kasy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o ogrodach