Ogród za małe pieniądze

Jak efektownie urządzić wymarzony ogród i nie zbankrutować? Podajemy kilka porad, które mogą pomóc zrealizować to przedsięwzięcie mniejszym kosztem
Znane chińskie przysłowie mówi, że chcąc być szczęśliwym przez chwilę, trzeba się napić dobrego wina, chcąc być szczęśliwym przez rok - ożenić się, ale żeby być szczęśliwym przez całe życie, trzeba założyć ogród. Wiadomo, że szczęście kosztuje, a z wymienionych trzech rzeczy dobre wino jest najtańsze. Posiadanie ogrodu wiąże się z wydatkami - nie da się ukryć, że jest to produkt z grupy luksusowych i kosztować musi.

Jak obniżyć ten znaczny koszt? Jak zwykle - racjonalizując przedsięwzięcie na każdym jego etapie. Zakładanie ogrodu będzie wymagało przejścia przez trzy zasadnicze fazy: projektowania, realizacji i wreszcie eksploatacji. Dobry projekt jest na wagę złota. I zazwyczaj nie jest tani. Nie dajmy się zwieść wykonawcom, którzy oferują założenie ogrodu bez dokumentacji. Projekt musi być! I trzeba go wcześniej naprawdę dobrze przemyśleć. W przeciwnym wypadku nieudane fragmenty ogrodu lub te, które najzwyczajniej nam się nie podobają, będą nas kłuły w oczy, trudno je będzie pielęgnować, a ostatecznie i tak przyjdzie je zapewne przeprojektować.

Jak zmniejszyć wydatki związane z planowaniem? Kompletny projekt składa się z koncepcji i dokumentacji wykonawczej. Koncepcja ogrodu o powierzchni 500-1200 m kw.. pochłonie 2-6 tys. zł, szczegółowa dokumentacja wykonawcza to kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od tego, jak skomplikowane rozwiązania techniczne będziemy stosować. Można zamówić tylko koncepcję, a o szczegóły wykonawcze zadbać samemu. Można oszczędzić na ekipie (profesjonalna kosztuje sporo, ale pozwoli spać spokojnie) i zatrudnić niewykwalifikowanych robotników. Tyle tylko, że osobiście trzeba będzie ich nadzorować, rozwiązywać pojawiające się problemy inżynieryjne i dbać o zaopatrzenie w materiały budowlane i rośliny. Wyjdzie taniej, i to znacznie, a zdobywanie wiedzy z zakresu ogrodnictwa, stolarki, kamieniarstwa, nawodnień i systemów oświetleniowych może się przerodzić w życiowe hobby i dać szczęście, tak jak głosi przytoczone chińskie przysłowie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład