Woda w ogrodzie w wersji mini

Aldona Zakrzewska

Szmer wody umila wypoczynek wśród kwiatów, nadaje ogrodowi niepowtarzalny urok. Można się nim delektować również na niedużych działkach; woda potrafi pluskać nawet w małej misie.

1 z 18
Fot. Katarzyna Bellingham
2 z 18ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA
Fot. Radosław Wojnar
3 z 18
Fot. Shutterstock
4 z 18
Fot. Shutterstock
5 z 18
Fot. Shutterstock
6 z 18
Fot. Shutterstock
7 z 1830.05.2007 LONDYN CHELSEA RHS FLOWER SHOW 2007
Fot. Arkadiusz acichocki / AG
8 z 18
Fot. Shutterstock
9 z 18
Fot. Shutterstock
10 z 18
Fot. Małgorzata Dyrska
11 z 18
Fot. Oase
12 z 18
Fot. Shutterstock
13 z 18
Fot. Shutterstock
14 z 18
Fot. Shutterstock
15 z 18
Fot. Shutterstock
16 z 18
Fot. Lilianna Sokołowska
17 z 18
Fot. Shutterstock
18 z 18
Fot. Małgorzata Dyrska
W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie znajdzie się miejsce na lśniącą wodę; minioczko, źródełko tryskające ze ściany lub z głazu, fontannę bulgoczącą w beczce czy dzbanku. Wodne detale dodają wdzięku ogrodowej kompozycji i są prawdziwym dobrodziejstwem dla roślin; nawilżają oraz schładzają powietrze, pomagają przetrwać upalne lato. W pobliżu oczka wodnego czy kaskadki lepiej się odpoczywa, łatwiej oddycha i cieszy zielenią. Jeśli dobierzemy je starannie do stylu ogrodu i zapewnimy piękną roślinną oprawę, będą zdobić ogrodowe wnętrze niczym drogocenna biżuteria. Większość ogrodowych źródeł i fontann działa w podobny sposób; woda jest zasysana ze zbiornika (np. z misy czy z miniaturowego oczka) przez elektryczną pompkę fontannową. A potem tłoczona ukrytą giętką rurką do miejsca wypływu. Stamtąd wpada z powrotem do zbiornika i cykl się powtarza. Woda krąży więc w zamkniętym obiegu.Romantyczny plusk

W romantycznym ogrodzie słychać plusk wody. Źródełka tryskające ze stylowych rzeźb, fontanny bulgoczące w drewnianych beczkach i lśniące w promieniach słońca sadzawki potęgują tajemniczy nastrój. Ogrodnikowi z duszą romantyka z pewnością przypadnie do gustu stylowa kaskada z glinianych amfor, z wodą przelewającą się z dzbana do dzbana. Albo też mały wodotrysk urządzony w donicy lub innym naczyniu z ceramiki w najwyższym gatunku, odpornej nawet na tęgie mrozy, a przy tym ładnie się starzejącej. W takich rozwiązaniach naczynie jest zwykle głównym elementem dekoracyjnym; jego kształt, wielkość, kolor i zdobienia decydują o stylu fontanny. Pompa zastosowana w podobnych konstrukcjach nie może być zbyt dużej mocy; woda powinna delikatnie wypływać z naczynia, zraszając jedynie posadzone w pobliżu rośliny, a nie całą rabatę.

Dobra rada. Zadbajmy o stylowe otoczenie wodotrysku; obsadźmy go krzewami róż (pnących lub rabatowych), dzikim winem, hortensjami czy piwoniami. W pobliżu fontanny z rzeźbą dobrze jest też zaplanować bylinowe rabaty w angielskim stylu i postawić żeliwną ławeczkę.

Każdy romantyczny ogrodnik z pewnością może mieć w ogrodzie choćby maleńką sadzawkę, połyskującą w dekoracyjnej ceramicznej misie, blaszanej balii, dębowej beczce czy innym większym szczelnym naczyniu. W sklepach ogrodniczych oferowane są gotowe oczka wodne z laminatu, w różnych kształtach i rozmiarach. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Wystarczy wkopać je w ziemię, a potem starannie zamaskować brzegi. W dostatecznie dużym oczku (o średnicy co najmniej 60 cm i głębokości 30 cm) można uprawiać miniaturowe lilie wodne i zainstalować małą fontannę z rzeźbą, na przykład w kształcie kwiatu, nimfy czy zwierzęcia.Zobacz także:

Woda w ogrodzie - modny minimalizm

Woda w ogrodzie - orientalny umiar

Skomentuj:

Woda w ogrodzie w wersji mini