;

Sprytny schowek na narzędzia

Duża szafa ogrodowa z impregnowanego drewna świerkowego, z ocynkowanym blaszanym dachem i trzema półkami, mocowanymi na różnych wysokościach. Zmieszczą się w niej nawet narzędzia z długimi trzonkami. Wymiary: szer. 82 cm, wys. 178 cm, gł. 45 cm. Półki udźwigną ciężar do 30 kg, Cena: ok. 700 zł, www.tchibo.pl

Duża szafa ogrodowa z impregnowanego drewna świerkowego, z ocynkowanym blaszanym dachem i trzema półkami, mocowanymi na różnych wysokościach. Zmieszczą się w niej nawet narzędzia z długimi trzonkami. Wymiary: szer. 82 cm, wys. 178 cm, gł. 45 cm. Półki udźwigną ciężar do 30 kg, Cena: ok... (Fot. Tchibo)

Warto mieć w ogrodzie domek gospodarczy - bo gdzie trzymać narzędzia, kosiarkę, kalosze? Nawet najmniejszy składzik to duża wygoda.
Decydując się na schowek lub domek gospodarczy najlepiej wybrać prosty model, pasujący do reszty ogrodu. Najwygodniej kupić konstrukcję do samodzielnego montażu; w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych jest ich spory wybór. Ale można się również zdać na własną pomysłowość.

W małym ogródku

W miniogródku wystarczy schowek "skrojony" na miarę przechowywanych przedmiotów. Może to być skrzynia, ława ze schowkiem lub inny mały pojemnik, np. atrakcyjnie pomalowana lub obudowana szafka. Jeśli miejsca naprawdę jest bardzo mało, urządźmy składzik w garażu lub w piwnicy. Praktycznym rozwiązaniem jest też niewielki stolik (najlepiej z szafką pod spodem), przy którym na stojąco można wykonywać niektóre prace ogrodnicze, jak wysiewanie nasion do doniczek, pikowanie.

W dużym ogrodzie

W rozległym ogrodzie zmieści się większy domek gospodarczy, który oprócz narzędzi pomieści rower, kosiarkę, meble ogrodowe. Może stać oddzielnie lub być przybudówką (np. garażu). Jeśli stawiamy go tuż obok ściany domu czy ogrodzenia, zostawmy odstęp - łatwiej będzie przeprowadzać ewentualne remonty. Można tam też przechowywać drabinę, wieszając ją na hakach umocowanych do ściany domku.

W dobrym miejscu

Domek gospodarczy najlepiej ulokować w miejscu, które trudno byłoby wykorzystać w inny sposób, np. w ciemnym zakątku pod gałęziami drzewa lub we wnęce ogrodzenia. Zadbajmy o wygodny dostęp do jego drzwi. A jeśli w ogrodzie są już jakieś zabudowania gospodarcze, zbudujmy domek w ich sąsiedztwie. Wówczas można będzie poprowadzić jedną wspólną ścieżkę, nie powiększając obszaru utwardzonej nawierzchni. Jeśli schowek nie jest zbyt efektowny, warto skryć go za kratą porośniętą kwiatami, żywopłotem lub wysokimi roślinami. Belki dachu można pokryć pnączami, np. dzikim winem, tworząc miłą dla oka pergolę. Dorodny krzew róży rozpięty na ścianie składziku przesłoni go, a jednocześnie nada mu romantyczny charakter. Domek będzie wyglądał atrakcyjnie, jeśli przykryjemy go tzw. zielonym daszkiem (jest to szczególnie wskazane, gdy stanowi dobudówkę do garażu przykrytą wspólnym dachem). A przy okazji wpisze się w krajobraz.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Składany zbiornik na deszczówkę Lekki, składany zbiornik na deszczówkę.
Komentarze (1)
Sprytny schowek na narzędzia
Zaloguj się
  • magdaprzed

    0

    Szafa może i ok ale w ogrodzie wygląda słabo..od rzeczy.I o drewno jak o ogród trzeba dbac,bo sie rozpadnie o deszczu po czasie..Ja o swój dbam ale jest ciężko.Mi w tym roku dużo przemarzło..i ogólnie zmarniało..pora zadbać o ogród i kwiatyw tym roku z podwojoną siłą.Dostałam dziś gazetkę Lidla,a tam pełno narzędzi i akcesoriów w jak zwykle dobrej jakości i cenach.Jakość zawsze dobra dlatego,idę tam właśnie po zraszacz i wąż.Podobno są też kompostowniki ale pewnie już wszystko wykupione bo za grosze....pozdrawiam,Magda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły