Jak pielęgnować trawnik

O trawniku przypominającym zielony dywan marzy każdy właściciel ogrodu. Warto wiedzieć, co w pielęgnacji murawy jest najważniejsze i wymaga szczególnej staranności.
Trawnik może być zarówno gładkim zielonym tłem ogrodowych roślin, jak i miękkim, pachnącym świeżością miejscem do wylegiwania się i rekreacji dla całej rodziny. Zawsze dodaje ogrodowi szyku i elegancji. Trawa bardzo szybko zieleni się na wiosnę i utrzymuje świeżą barwę aż do późnej jesieni, więc ożywia ogród nawet wtedy, gdy na drzewach i krzewach nie ma już liści. Dodatkową zaletą trawnika jest to, że dzięki niemu nawet na najmniejszej działce robi się przestronnie. Wszystko to wszakże pod jednym istotnym warunkiem - murawa musi być zadbana: koszona, podlewana i nawożona.

DOBRE PODLEWANIE

Murawa nie znosi suszy i natychmiast żółknie, ale nawet mocno przesuszone korzenie nie zamierają i po ulewnym deszczu trawa szybko znów się zieleni. Aby jednak zawsze wyglądała dobrze, latem trzeba ją podlewać dość często.

Z jaką częstotliwością. Trawniki młode krótko po założeniu, gdy jest sucho i wietrznie, muszą być podlewane nawet dwa, trzy razy dziennie. Później wystarczy je podlewać raz, dwa razy w tygodniu, dobrze nawilżając 10-15-centymetrową warstwę podłoża, którą przerastają korzenie.

Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek, gdy chłód i minimalne parowanie ograniczają straty wody. Wieczorem nie powinno się moczyć trawy, aby nie ułatwiać rozwoju chorobom grzybowym. Niestety, nadmiar wilgoci też murawie nie służy, a na ziemi pojawia się wtedy mech, który utrudnia roślinom rozwój i stopniowo wypiera trawę.

Praktyczne wyposażenie. Najprostsza inwes-tycja i najmniejszy wydatek to kupno węża i zraszacza. Uchylne lub obrotowe urządzenia zmieniają strumień wody w perlisty deszcz. Problemem jest ciągłe przestawianie końcówki zraszającej i przeciąganie węża po całym ogrodzie. Najwygodniejsza jest instalacja, która umożliwia w pełni automatyczne nawadnianie. Składa się ona z przewodów rozprowadzających wodę oraz ze zraszaczy, którymi sterują elektrozawory. Całością zarządza sterownik połączony z czujnikiem deszczowym albo czujnikiem wilgotności gleby.

Nowoczesny system to duży wydatek, ale istnieją też rozwiązania mniej kosztowne. Można np. przygotować w ogrodzie kilka miejsc, do których podłącza się węże. Dzięki temu nie muszą być one takie długie i znacznie łatwiej przeciągać je z miejsca na miejsce.

Automatyczny system nawadniania pozwala nawadniać murawę nawet podczas nieobecności w domu. Taką instalację najlepiej zaprojektować i zamontować przed założeniem trawnika.

NAJWAŻNIEJSZE KOSZENIE

Trawy wcześnie rozpoczynają wegetację. Najintensywniej rosną pod koniec kwietnia, w maju i czerwcu. Często przycinana murawa krzewi się intensywnie, jest gęsta i intensywnie zielona. Rośliny nie wytwarzają kwiatów i nasion, a całą energię wkładają w tworzenie nowych liści.

Jak często. Trawę skraca się tak, aby liście nie zdążyły po- dwoić swojej długości, zwykle raz na tydzień lub dwa. Zabieg najlepiej przeprowadzać, gdy jest sucho, ale niezbyt upalnie.

Na jaką wysokość. Nowy trawnik pierwszy raz kosimy, kiedy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości, i skracamy ją o 1/3. Przy następnych koszeniach noże ustawiamy tak, by murawa miała wysokość odpowiednią do sposobu użytkowania. Do niezbyt intensywnej rekreacji i w celach ozdobnych powinno to być 5-7 cm, do zajęć sportowych - 3-4 cm, a przy bardzo intensywnym deptaniu - nawet 2 cm.

Co z resztkami. Gdy ścinane końcówki trawy są krótkie, możemy pozostawić je na murawie. Dłuższe resztki trzeba zebrać, bo zalegając na trawie, powodują jej gnicie. Wiele kosiarek wyposażonych jest w specjalny kosz, do którego wpadają ścięte liście. Zdarzają się też takie z funkcją mulczowania, czyli mielenia i rozrzucania ściętej trawy. Taka sieczka stanowi naturalny nawóz.

Jaka kosiarka. Do trawników małych (do 500 m2) w pobliżu domu wystarczy kosiarka elektryczna. Do większych lepsze są modele spalinowe. Pracę ułatwia napęd na koła. Zaletą kosiarek spalinowych jest duża moc silnika, a kosiarek elektrycznych - cicha praca.

Urządzenia różnią się też rodzajem mechanizmu tnącego. W bębnowych trawa dociskana jest do noża przez inne noże, ukośnie ułożone na obracającym się bębnie. W modelach rotacyjnych trawę tnie nóż obracający się w płaszczyźnie poziomej.

Na rynku dostępne są też kosy i podkaszarki, w których zamiast noża trawę tnie szybko obracająca się napięta żyłka.

Czy wiesz, że...Warto kupić kosiarkę na szerokich kołach, ponieważ wąskie zbytnio ugniatają murawę i glebę, pozostawiając głębokie ślady.

Obudowa kosiarki powinna być masywna - ze stali, aluminium albo trwałego tworzywa - bo narażona jest na uderzenia kamieni i grudek ziemi.

REGULARNE NAWOŻENIE

Trawa rozwija się intensywnie i cały czas pobiera składniki pokarmowe z gleby. Im jest gęściejsza i częściej koszona, tym więcej ich potrzebuje. Najważniejsze makroelementy to: azot (pobudza wzrost), fosfor (wpływa na rozwój korzeni) i potas (reguluje gospodarkę wodną).

Jak często. Na rynku znajdziemy wiele mieszanek nawozowych przeznaczonych specjalnie do trawników. Zawsze należy je stosować ściśle według przepisu na opakowaniu i rozsypywać równomiernie, aby nie spalić roślin. Wygodne w użyciu są nawozy w formie granulek, bo nie osiadają na liściach. Stosujemy je 3 razy w sezonie: wiosną, gdy gleba rozmarznie, w czerwcu i pod koniec sierpnia, a na trawnikach intensywnie koszonych nawet częściej. Mieszankę rozsypujemy na trawniku świeżo skoszonym i suchym. Bezpośrednio po zasilaniu dobrze jest go podlać.

Odpowiednie pH. W wypadku gleb silnie zakwaszonych (pH poniżej 6) konieczny jest raz do roku zabieg wapnowania. Węglan wapnia, wapno palone albo mączkę dolomitową rozsypujemy wiosną lub jesienią po silnym wygrabieniu darni.

Czy wiesz, że... Preparaty wolno działające oszczędzają nam pracy, bo stosuje się je tylko raz, na początku sezonu. Są też najbezpieczniejsze dla roślin.POTRZEBNE NAPOWIETRZANIE

Korzenie traw do rozwoju muszą mieć tlen. Gdy gleba jest zbita, a pomiędzy źdźbłami trawy zalegają stare ścięte resztki, tzw. filc, rośliny "duszą się" i gorzej rosną. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosuje się różne zabiegi, zwane ogólnie aeracją. Powstające w jej wyniku głębsze lub płytsze otwory albo nacięcia rozluźniają strukturę podłoża, umożliwiając dostęp wody, powietrza i nawozów do korzeni. Trawa lepiej rośnie, staje się gęściejsza i odporniejsza na deptanie.

Najprostsze narzędzie do aeracji to widły, którymi nakłuwamy murawę. Bardziej skomplikowane to grabie i wały z kolcami lub nożami, ręczne i z napędem. Płytkie napowietrzanie przeprowadza się zwykle wiosną i na początku jesieni, a głębsze nacinanie darni - co 2 lub 3 lata jesienią.

WARTO WIEDZIEĆ

Projektowanie instalacji automatycznego nawadniania zlećmy specjalistom. Dobiorą wszystkie elementy tak, by powstała dobrze funkcjonująca całość.

Noże kosiarki muszą być ostre, bo inaczej szarpią źdźbła; wtedy ich końcówki żółkną, nadając trawnikowi szarawą barwę.

Przed koszeniem trzeba usunąć z trawy kamienie, gałęzie i inne drobne przedmioty, bo mogą zniszczyć kosiarkę lub stanowić zagrożenie dla ludzi w przypadku wyrzucenia ich na odległość.

Radykalne skrócenie wysokiej trawy może doprowadzić do jej zamierania. Lepiej przy kilku kolejnych zabiegach stopniowo obniżać wysokość koszenia.

Kiedy chcemy szybko poprawić kondycję murawy, najlepiej zasilić trawę roztworem nawozu (o stężeniu nie większym niż 0,3%), stosując go w formie oprysku. Składniki pokarmowe wnikają wtedy łatwo przez liście. Najlepiej zrobić to w czasie bezchmurnej pogody.

Napowietrzanie jest szczególnie ważne dla murawy intensywnie deptanej i takiej, która często koszona jest z użyciem funkcji mulczowania (siekania i rozrzucania resztek). Trawniki te powinny być poddawane aeracji nawet kilka razy w sezonie.Więcej o:
Komentarze (6)
Jak pielęgnować trawnik
Zaloguj się
 • Michał Drej

  0

  a macie nawadnianie? zastanawiam się nad tymi wynurzalnymi zraszaczami do ogrodu z Tanake nts.tanake.com.pl

 • Mateusz Orłowski

  Oceniono 2 razy -2

  Ogromny asortyment - sklep
  www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/apteczki-pierwszej-pomocy/apteczki-przemyslowe-i-zakladowe.html

 • emalca

  Oceniono 3 razy -3

  ja czasami wspomagam się takimi firmami jak www.ogrodysobik.pl/ które oferują pielęgnację ogrodu, nie zawsze mam czas na prace w ogrodzie

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 5 razy -3

  Nie ma słowa "mulczowanie" po polsku. Chyba że dla bezmózga, który nie wie, do czego służy słownik angielski. Po polsku "mulch" to ściółka, np. mierzwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX