Jak podlewać i nawozić storczyki

Elegancki storczyk wbrew pozorom świetnie się komponuje z bambusami.

Elegancki storczyk wbrew pozorom świetnie się komponuje z bambusami. (Fot. Shutterstock: Natalia Klenova)

Podlewanie powinno przypominać tropikalne ulewy przeplatane długimi okresami bez deszczu. Storczykom najlepiej zatem służy obfity prysznic. Przy okazji możemy je dokarmiać. Podajemy sposób, który może się wydawać kłopotliwy, jednakże w praktyce doskonale się sprawdza.

Letnią wodą. Do konewki wlewamy wodę i odstawiamy przynajmniej na noc, by ogrzała się do temperatury pokojowej i uleciał z niej chlor. Rośliny ustawiamy w dużej misce i obficie podlewamy (kwiatów lepiej nie moczyć), tak by doniczki były do połowy zanurzone w wodzie. Pozostawiamy je tak przez blisko kwadrans. Następnie wyjmujemy storczyki z wody i umieszczamy w osłonkach na warstwie drenażu. Jeśli storczyki uprawiamy w wiszących koszyczkach, po zrobieniu im prysznica powinniśmy wylać wodę z miski i ponownie wstawić do niej rośliny, by woda obciekła. Zabieg ten przy upalnej pogodzie należy powtarzać co 4--7 dni, a gdy jest chłodno - co dwa tygodnie.

Roztworem nawozu. Wiosną i latem co dwa tygodnie przy okazji podlewania dodajemy do wody specjalny nawóz do storczyków lub inny nawóz wieloskładnikowy w płynie przeznaczony dla roślin kwitnących. Nie dokarmiamy jedynie tych okazów, które rozpoczęły okres spoczynku.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Dendrobium (Dendrobium) Niektóre jego gatunki w okresie spoczynku zrzucają liście, inne cały rok pozostają zielone. Kwiaty za-wiązują zarówno na młodych, jak i starych pędach. By pięknie kwitły, musimy je uprawiać na słonecznym oknie i zapewnić im sporo wilgoci w powietrzu. Wskazane jest więc częste spryskiwanie ich 'patyków'. Natomiast kwiatów nie należy moczyć, bo od kropel wilgoci dostają brzydkich ciemnych plam. Kuszące orchidee (storczyki). Kwiaty doniczkowe
  • Storczyk - Paphiopedilum maudiae 'green stripe' Storczyk - sabotek o niezwykłych kwiatach
  • storczyk falenopsis Storczyk. Lepkie krople na liściach
Skomentuj:
Jak podlewać i nawozić storczyki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX