Szkodniki i choroby bukszpanów

Bukszpan jest podatny na choroby i szkodniki, szczególnie gdy rośnie na zbyt suchym podłożu, w zanieczyszczonym środowisku lub gdy przemarznie. Ze względu na małe listki łatwo przeoczyć pierwsze objawy chorób czy obecność szkodników, warto więc dokładnie i często sprawdzać, czy krzewy są zdrowe.
Wodniste, brązowe plamy na pędach i liściach, prowadzące do zamierania pędów

Powodowane są przez grzyby Volutella buxi oraz Macrophoma candollei.

Recepta

Należy wyciąć i spalić chore pędy, a porażone rośliny opryskać jednym z fungicydów: Bravo 500 SC (0,2%) Sarfun 500 SC (0,1%), Topsin M 70 WP (0,1%).

Pojedyncze białe lub brązowe okrągłe plamy na brzegu liści

Powodują je grzyby Macrophoma candollei i Mycosphaerella patouillardi. Pomarańczowe plamy na dolnej stronie blaszki liściowej - grzyb Volutella buxi.

Recepta

Trzeba wycinać i palić silnie porażone pędy, a chore krzewy opryskać, 1-2 razy, co 10 dni, jednym z preparatów: Biosept 33 SL (0,05%), Dithane M-45 80 WP (0,2%), Eminent Star 312 SL (0,05%), Sarfun 500 SC (0,1%).

Zwijanie się i zniekształcenie liści ("kapuściana główka")

Jest wynikiem żerowania mszycy - miodówki bukszpanowej. Szkodnik podczas żerowania wydziela rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici.

Recepta

Zaatakowane krzewy trzeba opryskać w maju jednym z preparatów: Mospilan 20 SP (0,02%), Actellic 500 EC (0,1%) lub Provado Plus AE (preparat w aerozolu).

Brązowe lub szare tarczki, zamieranie pędów, zdrobnienie liści i ograniczenie wzrostu rośliny

Jest to objaw żerowania skorupika jabłoniowego.

Recepta

Rośliny opanowane przez szkodnika należy opryskać w maju, dwa razy, co 14 dni, jednym z preparatów: Mospilan 20 SP (0,02%), Actellic 500 EC (0,1%) lub Provado Plus AE (preparat w aerozolu).

Więcej o:
Komentarze (1)
Szkodniki i choroby bukszpanów
Zaloguj się
  • basia4ab

    Oceniono 2 razy 0

    Witam serdecznie. Ja mam jeden bukszpan posadzony w ogródku, jest bardzo ładny i nie zauważyłam nic niepokojącego, na wzroście i na liściach.Właśnie z niego rozmnożyłam inne krzaczki bukszpanów. Cięłam gałązki i po trzy sadziłam w ziemię, w miejscu gdzie maja być na stałe. Wszystkie krzaczki się przyjęły, pięknie rosną, ale jeszcze są bardzo małe. Będę teraz obserwować ich wzrost i liście, gdyż czytając ten artykuł uświadomiłam sobie że bukszpanów też nękają szkodniki i choroby. Myślałam że są bardzo odpornymi roślinami ale się myliłam. Pozdrawiam basia4ab

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX