Szczepienie drzew

1.Nacinanie podkładki. Długość i szerokość nacięcia mają być takie jak w nacięciu zrazu.

1.Nacinanie podkładki. Długość i szerokość nacięcia mają być takie jak w nacięciu zrazu. (Fot. Piotr Syga)

Chciałbym zaszczepić kilka starych odmian jabłoni i grusz. Kiedy i jak to zrobić, no i najważniejsze - kiedy pozyskiwać zrazy [red. zrazy - patrz słowniczek na dole] i jak powinny one wyglądać. Podkładki [red. patrz słowniczek] już mam z siewek antonówek i ulengałek których w moim ogrodzie jest pełno.
Spodziewam się, że podkładki nie są zbyt grube dlatego najlepszą metodą będzie szczepienie przez tzw. stosowanie. W tym przypadku grubość podkładki i zrazu są prawie jednakowe. Tym sposobem szczepi się w zimie (styczeń, luty) i wczesną wiosną zanim ruszą soki. Jeśli podkładki są nieco grubsze od zrazów szczepimy na tzw. przystawkę. Termin ten sam. Jeśli zapowiada się sroga, mroźna zima szczepienie lepiej odłożyć do wiosny.

Co do zrazów to pozyskujemy je z drzew, które nie mają już liści i znajdują się w spoczynku. Do zimowego szczepienia zrazy ścinamy przed silnymi mrozami to jest od końca listopada do grudnia. Do sczepienia wiosną (marzec) zrazy pozyskujemy od lutego do marca. Z zewnętrznej części korony drzewa matecznego wybiera się jednoroczne, zdrowe pędy z okazałymi pąkami, grubości 0,5-1 cm. Znajdziemy je od najbardziej nasłonecznionej strony. Uwaga, wilki nie będą dobrym wyborem - silne pędy, które zwykle wybiją pionowo, najczęściej blisko zranień lub cięć.

Materiał na zrazy to pędy długości 30-50 cm, które do momentu szczepienia przechowuje się powiązane w pęki, w chłodnym (najlepiej temperatura 0-5 oC) i ciemnym miejscu. Jeśli posiada pan zimną piwniczkę, znakomicie będzie się nadawała na przechowalnię. Pędy umieszcza się wtedy w skrzynkach w wilgotnym piasku lub torfie. Pędy można też przechować w lodówce. Aby nie traciły wilgoci koniecznie muszą znajdować się w workach foliowych.

Do szczepienia pędy tnie się na fragmenty z 3-5 oczkami (pąkami).Słowniczek:

Zraz - fragment rośliny, który ma dać początek roślinie szlachetnej

Podkładka - fragment rośliny z korzeniami, która dostarcza zrazowi wody i soli mineralnych i utrzymuje zraz przy życiu. Podkładką może być roślina siana lub dzikaZobacz również:

Szczepienie drzew, czyli z dwóch jedno.e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • ZAOKULIZOWANĄ FORMĘ PIENNĄ róży podpieramy palikiem, a na zimę miejsce szczepienia dobrze zabezpieczamy przed mrozem Kiedy najlepiej zaszczepić różę?
  • Przycięty w kule bukszpan. Jest efektowny przez cały rok, a poza tym na takim tle doskonale prezentują się sezonowe rośliny Formowanie roślin - drzewa i krzewy ozdobne
  • Cyprysik groszkowaty (Chamaeciparis pisifera) 'Filifera' i sosna górska (Pinus Mugo) 'Mops' formowane na sposób japoński. Uwagę przykuwają także ich dekoracyjne pozbawione bocznych pędów gałęzie. Iglaki u fryzjera
Skomentuj:
Szczepienie drzew
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX