Legalne wycinanie drzew

Duże drzewa dodają ogrodom niepowtarzalnego uroku. Starajmy się więc unikać ich wycinki, nawet jeśli kolidują z projektem zagospodarowania działki. Tak postąpili właściciele tej posesji.

Duże drzewa dodają ogrodom niepowtarzalnego uroku. Starajmy się więc unikać ich wycinki, nawet jeśli kolidują z projektem zagospodarowania działki. Tak postąpili właściciele tej posesji. (Fot. Hanna Długosz)

Czy w swoim ogrodzie możemy wycinać drzewa bez żadnych ograniczeń i kształtować zieleń, jak nam się żywnie podoba? Okazuje się, że nie!
Zdarza się, że chętnie pozbylibyśmy się jednego z ogrodowych drzew. Powody bywają bardzo różne: może być ono chore lub uschnięte (i zagrażać przechodniom oraz okolicznym domom), rosnąć w miejscu przeznaczonym do innych celów czy po prostu przesłaniać nam widok. Okazuje się, że można to zrobić zgodnie z prawem. Wystarczy uzyskać pozwolenie na jego wycięcie. Wcześniej jednak warto poznać obecnie obowiązujące przepisy.

Na pytania najczęściej zadawane przez naszych czytelników odpowiada Adam Młynik - ogrodnik parkowy, dendrolog i fitopatolog.1. Czy zawsze trzeba mieć pozwolenie na wycięcie ogrodowego drzewa?

Usuwanie drzew i krzewów z terenu posiadłości jest regulowane przez przepisy z zakresu ochrony przyrody i wymaga uzyskania decyzji administracyjnej. Jeśli wytniemy drzewo bez uzyskania zgody, zostaniemy ukarani za zniszczenie zieleni. Grożą za to wysokie kary, nawet rzędu kilkudziesięciu złotych. Są jednak przypadki, gdy do usunięcia drzew i krzewów z terenu posesji nie jest wymagana decyzja administracji. Dotyczy to gatunków owocowych oraz okazów młodszych niż 10 lat. Usunięcie egzemplarzy starszych jest karalne!2. Czy za pozwolenie trzeba zapłacić?

Ustawodawca rozróżnia dwie kategorie składających wnioski o usunięcie drzew: osoby fizyczne (nie prowadzące działalności gospodarczej w miejscu usuwania drzew) oraz przedsiębiorców. Osobom fizycznym nie nalicza się opłat za pozwolenie na wycięcie drzew i krzewów.3. Gdzie składamy wnioski?

Wnioski w sprawie usuwania drzew składamy do wydziału ochrony środowiska urzędu (gminy, miasta lub dzielnicy) administrującego terenem albo do miejscowego konserwatora przyrody.4. Czy można dowolnie formować koronę drzewa?

Regulowanie koron jest dozwolone

- można ograniczać ich wzrost i nadawać im różne kształty. Ale i tu nie ma pełnej dowolności. Jeśli, na przykład, posadzone gęsto graby przez kilkanaście lat nie były przycinane i zamieniły się w szpaler drzew, to nie możemy z nich formować żywopłotu ani wyciąć wszystkich gałęzi, by na wierzchołkach z nowych przyrostów stworzyć kule lub parasole! Taki zabieg mocno by drzewa okaleczył i spowodował ich obumarcie.

Dlatego przepisy zezwalają na rozpoczęcie formowania koron u egzemplarzy nie starszych niż 10 lat (starsze można formować tylko wtedy, gdy były one już wcześniej cięte). U gatunków liściastych korony formujemy od małego, iglakom pozwalamy nieco podrosnąć.

Natomiast kilkunastoletnim, wcześniej nie formowanym egzemplarzom można jedynie usuwać zaschnięte, nadłamane lub zagrażające budynkom i przewodom gałęzie.

Modyfikacje kształtu ogrodowego drzewa lub krzewu z innych powodów są oczywiście możliwe, ale wymagają uzyskania pozwolenia, za które właściciele prywatnych ogrodów nie płacą. Za nie- stosowanie się do tego przepisu i za zniszczenie dorodnych okazów możemy zostać ukarani finansowo.

Warto wiedzieć:

Wniosek o wycięcie ogrodowego drzewa powinien zawierać:

- personalia i adresy wszystkich posiadaczy nieruchomości (muszą też oni pod nim się podpisać, co oznacza, że wniosek akceptują);

- tytuł prawny władania nieruchomością;

- określenie gatunku drzewa lub krzewu, jego wiek i obwód pnia mierzonego na wys. 130 cm;

- określenie, jakie jest przeznaczenie terenu, na którym rosną drzewa;

- przyczynę i planowany termin usunięcia roślin, powierzchnię, z której będą usuwane;

- ewentualną opinię eksperta. Można go wynająć np. w SITO (Stowarzyszenie Inżynierów

i Techników Ogrodnictwa), w ekologicznych organizacjach pozarządowych, a także na uczelniach rolniczych.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykłade-ogrody na wideo

Zobacz także
 • wiosenne cięcie drzew i krzewów Wiosenne cięcie krzewów
 • Kiedy ciąć pnącza
 • Formowanie starego (starszego niż 10 lat), mocno wyrośniętego żywopłotu wymaga pozwolenia administracyjnego Pozwolenie na cięcie żywopłotu
Komentarze (1)
Legalne wycinanie drzew
Zaloguj się
 • Gość: STOP wycince

  Oceniono 24 razy -20

  --------
  Wycinki drzew w miastach całej Polski osiągnęły zatrważającą ilość.
  STOP wycinaniu zdrowych drzew
  https://www.facebook.com/STOP.Wycinaniu.Drzew
  Zaprotestuj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły