Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dziury w liściach funkii

Odpowiada Piotr Syga

Mam w ogrodzie funkie. Latem zauważyłam dziury w ich liściach i wysuszone fragmenty liści. Co jest tego przyczyną i jak zwalczyć tego szkodnika?

Funkia choroby liści
Funkia choroby liści
Fot. Shutterstock/La corneja artesana

Funkia choroby liści i szkodniki

O tym, że funkie są przysmakiem ślimaków wiadomo od dawna. To one wygryzają otwory w liściach, a czasem robią falbanki. Walka z tymi szkodnikami nie jest łatwa, zwłaszcza, że grasują one o zmroku. W tym roku na bezpośrednie starcie z tymi bezkręgowcami jest za późno. Można jednak zabezpieczyć się przed nimi na przyszłość. Ślimaki nie lubią systematycznego przekopywania czy spulchniania ziemi. Zabiegami tymi można zniechęcić je do budowania kryjówek, zwłaszcza tych zimowych. Warto to zrobić tym bardziej że na rabacie jest ściółka z kory, pod którą szkodniki te chętnie przebywają. To tyle jeśli chodzi o zabiegi jesienne.
 

Funkia dziurawe liście

Ślimaki nie lubią suchych i kłujących powierzchni, dlatego proponuję wymianę ściółki pod roślinami. Wiosną kiedy z ziemi zaczną wychodzić kiełki liści całkowicie zdejmujemy warstwę kory. Następnie spulchniamy i wyrównujemy podłoże na rabacie. Rabatę z funkiami przykrywamy czarną agrowłókniną (nie mylić z agrotkaniną), wycinając w materiale otwory na rośliny. Otwory powinny być na tyle duże, aby funkie mogły się rozrosnąć. Agrowłókninę na obrzeżach rabaty mocujemy do podłoża długimi gwoździami i sypiemy na nią ok. 2 cm warstwę drobnego i ostrego grysu. Jeśli podłoże jest kwaśne, to może to być np. grys marmurowy, a jeśli zbyt zasadowe to np. granitowy. Kruszywo zniknie z widoku kiedy urosną funkie. W takich warunkach ślimaki nie szukają kryjówek, mimo to warto mieć na nie oko i co pewien czas przeglądać rośliny. Ściółka z kruszywa na włókninie ma też tę zaletę, że przepuszcza wodę, utrzymuje wilgoć w podłożu i nie porasta chwastami.
 
Ślimaki w ogrodzie. 13 roślin których ślimaki nie jedzą

Są też inne metody na ślimaki. Można je truć przeznaczonymi dla nich preparatami, można je też wywabiać z rabat przy pomocy piwa. Piwo wlewa się do plastikowych pojemników które są zagłębione w ziemi aż po rant. Ślimaki znęcone zapachem napoju wpełzają do naczyń i toną. Co pewien czas trzeba je stamtąd wyławiać i dolewać nowe dawki złotego trunku. Można też posadzić funkie o grubych liściach, niezjadliwych dla ślimaków. Mało podatne na ich żer są funkie, na przykład H. fortunei 'Francee' lub H. tardiflora 'Halcyon'.

Usychanie liści na brzegach jest natomiast efektem zbyt silnego nasłonecznienia i braku dostatecznej wilgoci w glebie. Funkie są roślinami cienia i półcienia. Jeśli więc decydujemy się na sadzenie ich na stanowiskach słonecznych trzeba zapewnić im odpowiednio dużo wilgoci zarówno w podłożu jak i w powietrzu. Przykładem odpowiednich stanowisk w słońcu są, brzegi oczek wodnych.

Sposób na ślimaki
    Więcej o:

Skomentuj:

Dziury w liściach funkii