Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Woda dla zwierzaka

Aldona Zakrzewska

O czym marzymy podczas upałów? O szklance czegoś zimnego. Tak samo jest ze zwierzętami. Woda przyciąga je jak magnes...

Na metalowej misie z wodą zastygły wszędobylskie wróble.
Na metalowej misie z wodą zastygły wszędobylskie wróble.
Fot. Małgorzata Dyrska
Jeśli chcemy, by ogród był pełen życia, załóżmy w nim choć małą sadzawkę. Z pewnością szybko pojawią się w niej zwierzęta. Pierwsze przybędą owady (np. ważki, pływaki żółtobrzeżki) składające w wodzie jaja. Wkrótce znajdziemy w niej ślimaki. By nie namnożyły się nadmiernie, wpuśćmy do oczka karasie i złote rybki, które staną się zarazem jego ozdobą. Z czasem nad sadzawką pojawią się inni goście: żaby, jeże, zaskrońce... Zawsze można liczyć na ptaki i oczywiście na domowe czworonogi: psy oraz koty. Zapewnijmy zwierzętom bezpieczne kąpielisko i wodopój.

DLA DOMOWYCH CZWORONOGÓW

Psy, zwłaszcza goldeny, labradory, owczarki, jamniki i teriery, uwielbiają zabawy w płytkiej wodzie. Żeby nie zsunęły się do oczka wraz z obrzeżem, brzegi muszą być solidnie umocnione. Z kolei koty krążą dookoła wody i wsuwają do niej łapki, zwłaszcza jeśli są w niej ryby. Czasami coś upolują, a czasem... do niej wpadną. Wówczas głębokie oczko może stać się dla nich pułapką. Nagła kąpiel bywa dla zwierzaka stresem, czasem kończącym się nawet paraliżem! Jeszcze bardziej niebezpieczny jest dla zwierzaka basen. Kot, nawet chetnie pływający, nie wydostanie się z niego o własnych siłach. Ze względów bezpieczeństwa zbiornik powinien mieć choć jeden łagodny brzeg. Jeśli tak nie jest, ulokujmy w wodnej toni gruby konar, po którym zwierzak będzie mógł się wydostać z wody. W miniogródku natomiast zainstalujmy kaskadkę czy fontannę, w której nasz czworonóg ugasi pragnienie.

DLA SKRZYDLATYCH GOŚCI

Ptaki uwielbiają wodę - do picia i kąpieli. By mogły się nią cieszyć, musi być ona jednak płytka. Gdy nie mogą przysiąść ani bezpiecznie się zanurzyć, nie skorzystają z kąpieliska. Idealne są płytkie misy, kaskadki (z wodą przelewającą się z misy do misy), kamienne źródełka. Nie nadają się natomiast głębokie zbiorniki o stromych ścianach (np. balie). Są niebezpieczne zwłaszcza dla ptasiej młodzieży odbywającej pierwsze loty. Ptaki lądują na brzegu, a kiedy chcą się napić, wpadają do zbiornika, co często kończy się tragicznie. Zadbajmy też o płycizny, płaskie głazy na brzegu czy wystające z wody kamienie, na których ptaki mogą przysiąść. Uwaga! Wokół poidełka (zwłaszcza ulokowanego na ziemi) nie może być wysokich krzewów i zarośli. To idealna kryjówka dla kotów i innych drapieżników. Weźmy też pod uwagę, że bezpieczniejsze dla ptaków są poidełka na cokołach.

DLA PRZYBYSZÓW Z LASU

Dobrze urządzone, obsadzone roślinami oczko wodne przyciągnie ważki, żaby, ropuchy i jeże - naszych naturalnych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami roślin. Żeby oczko wodne było dla nich przyjazne, wtopmy je w zieleń i obsadźmy roślinami: gatunkami wodnymi i strefy przybrzeżnej. Dzięki nim woda będzie dobrze natleniona, wolniej będą się w niej rozwijać glony, stanie się bezpiecznym miejscem do życia i rozrodu dla kręgowców wodnych i płazów. Obsadzając staw roślinami, pamiętajmy też o gatunkach z liśćmi pływającymi po powierzchni wody (np. grzybieniach, strzałkach wodnych) - będą lądowiskiem dla ważek, plażą dla żab i kołem ratunkowym dla owadów przypadkowo zatopionych w wodzie. Oczko wodne musi być też bezpieczne dla zwierząt. Nie może mieć ono zatem stromych brzegów uniemożliwiających zwierzętom wyjście z wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Woda dla zwierzaka