Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Kacper Kowalczyk

Owoce i nasiona pozostające na roślinach jesienią i zimą to wspaniała stołówka dla skrzydlatych gości.

17243454 https bi
SHUTTERSTOCK
Praktycznie wszystkie ptaki w okresie niedoborów pokarmu wędrują. Jedne na duże odległości, inne - stosunkowo blisko swoich rewirów lęgowych. Zimą do Polski przylatują urodziwe jemiołuszki, jery, czeczotki. Przez cały rok można z kolei obserwować bogatki, modraszki, kwiczoły, kosy, kowaliki czy dzięcioły. Ogrody do pewnego stopnia przypominają ich naturalne środowiska. A w związku z tym, że wydają się dość bezpieczne oraz bogate w pokarm, ptaki szukają tam schronienia i pożywienia. Warto więc, poza ustawieniem tradycyjnego karmnika, posadzić w ogrodzie odpowiednie gatunki roślin, które są dla ptaków naturalną stołówką.

Planowanie

Na etapie zakładania ogrodu pomyślmy o posadzeniu głównie gatunków rodzimych albo innych, dobrze rosnących w naszym klimacie, których owoce długo utrzymują się na gałęziach i są ptasim przysmakiem. Niektóre rośliny mogą także przydać się ptakom jako ochrona przed drapieżnikami.

Krzewy

Możemy się ograniczyć do posadzenia krzewów, jeśli dysponujemy małą przestrzenią. Rośliny te przywabią ptaki, nawet gdy w pobliżu nie ma drzew. Owoce dzikiej róży to świetny pokarm dla dzwońców, mazurków, grubodziobów, gili i jemiołuszek. Z kolei do czarnego bzu, ligustru i rokitnika będą zlatywały się sikory modre i bogatki oraz rudziki. Można także rozważyć posadzenie cisa albo kruszyny pospolitej. Mimo że ich owoce są dla człowieka trujące, ptakom dobrze służą. Oprócz tego przyda się kilka berberysów bądź śliwa tarnina, które przy okazji będą dla ptaków doskonałą kryjówką.

Drzewa

Jeśli mamy w ogrodzie dosyć miejsca, posadźmy owocujące drzewa. Najbardziej lubiane przez ptaki są jarząb szwedzki i pospolity, orzech włoski oraz różne gatunki grusz i jabłoni (także ozdobne, o drobnych owocach). Pierwsze dwa gatunki stanowią bazę pokarmową dla przybyszy z północy (syberyjskich i skandynawskich populacji kwiczoła, jemiołuszki, kawki). Oczywiście jarzębiną nie pogardzą także sikory bogatka i modraszka, jak również kos. Gruszki czy jabłka bez wątpienia przyciągną ptaki drozdowate, czyli kwiczoły i kosy. Amatorami owoców w tym okresie będą też szpaki, które zdecydowały się przezimować. Do orzechów natomiast jesienią przylatują krukowate. Orzech włoski to dobry wabik na sójki, sroki, gawrony, ale także - zwłaszcza na obszarach górzystych - orzechówki.

Na rabatach

Ptaki gustują również w nasionach niektórych bylin i roślin jednorocznych. Część ptaków podjada nasiona rudbekii i floksów wiechowatych. Rozmaite gatunki ostów z kolei przyciągają ptaki o ostro zakończonych dziobach. Spotkamy na nich żerujące szczygły, czyże i makolągwy. Warto pomyśleć o tym, żeby na grządkach znalazły się słoneczniki. Zimą te rośliny będą najbardziej oblegane w ogrodzie. Ich nasionami o dużej zawartości substancji oleistych żywi się większość zimujących gatunków ptaków. Takie smakołyki przyciągną z pewnością kowaliki, dzięcioła dużego, średniego, dzięciołka, zięby, jery, trznadle, sierpówki, a nawet inne gatunki sikor: sosnówki, czubatki oraz czarnogłówki. Jednak trzeba pamiętać o tym, że pojedyncze kwiaty mogą nie wystarczyć na całą zimę. Warto zatem zakupić trochę nasion słonecznika. Można je dostać np. w sklepach spożywczych i na targowiskach.

W celu dobrania odpowiednich roślin dla ptaków warto skontaktować się z ornitologami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków lub zajrzeć na prowadzoną przez nich stronę otop.org.pl.

Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin do naszego ogrodu jesienią i zimą możemy obserwować nawet 60 różnych gatunków ptaków. Spośród drzew i krzewów najbardziej atrakcyjne dla tych zwierząt są jarząb pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, cis oraz stare, owocujące okazy bluszczu pospolitego.

Zobacz jakie rośliny posadzić by zwabić ptaki do ogrodu



PtakiFot. Shutterstock



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zwabić ptaki do ogrodu?