Wianki, stroiki na Boże Narodzenie - Inspiracje

Wieńce adwentowe. W tym wieńcu gałązki żarnowca przypięto do podkładu haftkami rzymskimi i zestawiono z bombkami w trzech kolorach oraz wielkościach. Pastelowe, perłowo połyskujące bombki tworzą harmonijną całość ze świecami. Aranżacja: Katarzyna Pastuszka

Wieńce adwentowe. W tym wieńcu gałązki żarnowca przypięto do podkładu haftkami rzymskimi i zestawiono z bombkami w trzech kolorach oraz wielkościach. Pastelowe, perłowo połyskujące bombki tworzą harmonijną całość ze świecami. Aranżacja: Katarzyna Pastuszka (Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG)

Ludzie od wieków układali rośliny w formie wieńca. Był on symbolem magicznym - oznaczał nieskończoność, krąg życia. Współcześnie można go ?przyrządzić? na wiele sposobów. Oto niektóre z nich.
Dekoracje w formie wieńca są niezwykle popularne. Wykorzystując formę okręgu, przywołujemy jego bogatą symbolikę. Wieniec znano od czasów pogańskich i stosowano przy wielu okazjach. Obecnie również pasuje on do różnych uroczystości i pór roku. Dekoracyjnie prezentuje się zawieszony na drzwiach wejściowych, przy schodach, w oknie, na ścianie lub nad stołem w jadalni, a także w ogrodzie, np. na ogrodzeniu.

Odpowiednia stylizacja wieńca określa jego przesłanie. Na przykład, jeśli umieścimy w nim cztery świece (lub wielokrotność tej liczby), otrzymamy symbol adwentowego oczekiwania. Świece będą zapalane po jednej w kolejne niedziele adwentu. Gdy dodamy bombki, gwiazdki albo bakalie - wyraźnie zaznaczymy klimat Bożego Narodzenia. Wybierając zaś brokat, cekiny, konfetti wprowadzimy nastrój karnawału.

Porady dotyczące wykonania wianków na różne okazje i więcej przykładów takich kompozycji znajdziesz w zimowym wydaniu kwartalnika "Bukiety".

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu sesji zdjęciowej salonowi mebli BELBAZAAR (www.belbazaar.com) w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka w Warszawie.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Wieńce adwentowe. W tym wieńcu gałązki żarnowca przypięto do podkładu haftkami rzymskimi i zestawiono z bombkami w trzech kolorach oraz wielkościach. Pastelowe, perłowo połyskujące bombki tworzą harmonijną całość ze świecami. Aranżacja: Katarzyna Pastuszka Stroiki bożonarodzeniowe, wianki i inne ozdoby na Boże Narodzenie - poradnik
  • Dekoracje i stroiki na Wszystkich Świętych. Walec z gąbki florystycznej opleciony barwionymi wierzbowymi witkami, pomiędzy którymi umieszczono róże, falenopsisy, neriny, hortensje i pędy tilandsji Wiązanki i stroiki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
  • Na wianku osłoniętym gałązkami cyprysika upięto broszę z róż, goździków brodatych, kaliny. Dodano, owoce bluszczu, asparagus listkowy, liście galaksu oraz paproć Gleichenia microphylla.Aranżacja: Smithers-OasisZdjęcia Wianki na groby naszych bliskich
Skomentuj:
Wianki, stroiki na Boże Narodzenie - Inspiracje
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX