Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marzec

red.

Marzec to miesiąc wielkiej ogrodowej mobilizacji: przygotowujemy ziemię, wysiewamy nasiona, przycinamy krzewy, dzielimy byliny... Nasze rady na pewno pomogą zaplanować Państwu wszystkie prace.

Porządki

- gdy tylko zrobi się ciepło i nie grożą już silniejsze przymrozki, stopniowo usuwamy okrycie z krzewów i bylin, najlepiej w dzień pochmurny i bezwietrzny. Starannie usuwamy suche resztki zeszłorocznych roślin i wygrabiamy liście z rabat.

Sprawdzona rada: torf, korę użyte do ściółkowania delikatnie rozgarniamy i pozostawiamy na miejscu. Wzbogacą glebę, będą chronić podłoże przed przesychaniem i zachwaszczeniem.

Zakupy

- jeśli do tej pory nie zaopatrzyliśmy się w nasiona, rośliny, nawozy, środki ochrony roślin i potrzebne narzędzia, trzeba to zrobić jak najprędzej, póki jest jeszcze dość duży wybór w sklepach.

Sprawdzona rada: nie kupujmy zbyt dużych ilości nasion, są drogie, a dłuższe ich przechowywanie prowadzi do obniżenia zdolności kiełkowania.

- wybierajmy nasiona w oryginalnych opakowaniach, a przy zakupie zawsze sprawdzajmy datę ważności - mija zazwyczaj po 12 miesiącach, jeśli nasiona pakowane są hermetycznie, okres ten może być dłuższy.

Sprawdzona rada: wygodnie jest kupić nasiona otoczkowane na taśmie celulozowej, zaopatrzone w zaprawy nasienne. Są droższe, ale mniej się ich zużywa, równomierniej wschodzą, nie trzeba potem pikować roślin.

- Kupując gotową rozsadę jednorocznych kwiatów na taras, wybierajmy krępe, zielone, niezwiędnięte, z prawidłowo uformowanymi i wybarwionymi kwiatami.

Sprawdzona rada: nie kupujmy roślin uszkodzonych, z żółknącymi i zasychającymi liśćmi, przebarwieniami lub gnilnymi plamami oraz widocznymi szkodnikami na liściach i pędach.

Byliny

- w drugiej połowie miesiąca rozmnażamy kępy bylin kwitnących latem i jesienią, np. dzielżany, liliowce, ostróżki, tawułki, funkie, złocienie i nawłocie.

Sprawdzona rada: części z dobrze rozrośniętym systemem korzeniowym sadzimy nieco głębiej, niż rosły poprzednio.

Jednoroczne

- w końcu marca wysiewamy bezpośrednio do gruntu nasiona ulubionych roślin jednorocznych: słoneczników, nagietków, maków, czarnuszki, ostróżki jednorocznej, maciejki, rezedy, groszku pachnącego.

Sprawdzona rada: trzy ostatnie warto wysiewać kilkakrotnie w odstępach dwu-, trzytygodniowych, by przedłużyć ich kwitnienie i cieszyć się jak najdłużej ich pachnącymi kwiatami.

Cebulowe

- tulipany, hiacynty, narcyzy są już widoczne na rabatach, więc zdejmujemy z nich okrycie ze słomy, liści, aby rośliny nie zdążyły w nie wrosnąć. Potem zasilamy je nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi, np. Azofoską, lub pojedynczymi: saletrą amonową albo saletrą wapniową 25-30g/m2, drugie nawożenie wykonujemy dwa, trzy tygodnie później.

Sprawdzona rada: nawóz trzeba przykryć, by nie pozostawał na powierzchni gleby.

Krzewy i drzewa

- sadzimy te, które trudno regenerują system korzeniowy, a więc np. tulipanowce, magnolie, piwonie drzewiaste, jak również zimozielone krzewy liściaste, np. ostrokrzewy, różaneczniki, oraz gatunki wrażliwe na mróz, np. powojniki, budleje, migdałowce, i niektóre iglaki, np. modrzewie i cyprysiki.

Sprawdzona rada: możemy też sadzić wszystkie inne drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem, których nie posadziliśmy jesienią

- w drugiej połowie marca rozgarniamy kopczyki wokół krzewów róż, uważając, by nie wyłamać młodych pędów. Przedtem warto rozsypać nawozy mineralne, np. saletrę amonową lub wapniową w ilości 20 g/krzew.

Sprawdzona rada: najważniejszy zabieg - cięcie róż - wykonujemy kilka dni po usunięciu okrycia, czyli na początku kwietnia.

Trawnik

- po stopnieniu śniegu i lekkim przeschnięciu gleby rozpoczynamy pielęgnację trawnika, starannie wygrabiamy liście, resztki trawy, rozrzucamy kretowiska.

Sprawdzona rada: po zimie można wykonać wałowanie. Zabieg ten powoduje wciśnięcie traw w ziemię i wyrównanie powierzchni trawnika (Uwaga! Nie wałujmy trawnika na glebach ciężkich).

Na tarasie

- przetrzymywane w chłodnym miejscu pelargonie, fuksje, lantany przenosimy na początku miesiąca do cieplejszego i słonecznego pomieszczenia, intensywniej podlewamy.

Sprawdzona rada: osłonięte i zaciszne tarasy można już udekorować donicami z bratkami, stokrotkami i pierwiosnkami.

Skomentuj:

Marzec