Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chłodne wieczory i ranki

Małgorzata Szymczykiewicz

Mniam! Jakie pyszne!

Sierpień kojarzy się nie tylko z wakacjami, ale także ze smakiem owoców. A wiadomo, że najpyszniejsze są te, które rosną we własnym ogrodzie. Zaczynamy zbierać śliwki, jabłka i gruszki. Nie czekajmy, aż pospadają. O tym, czy są dojrzałe, łatwo się przekonać, chwytając owoc i odchylając go w bok. U owoców gotowych do zbioru ogonek łatwo oddzieli się od pędu. Śliwki możemy przechowywać w chłodnym miejscu około dwóch tygodni, jabłka i gruszki nawet kilka miesięcy. Spady (owoce zbierane z ziemi) też są smaczne, ale bardzo szybko się psują.

Sadzonki na przyszły rok

Z pelargoni, fuksji, werben długopędowych i innych kwiatów balkonowych warto teraz przygotować sadzonki na następny rok. W tym celu ścinamy wierzchołki pędów (o długości 6-8 cm), umieszczamy je w skrzynce z wilgotnym podłożem i często zraszamy. Ukorzenione rośliny sadzimy pojedynczo do doniczek, obrywamy im wierzchołki, aby się rozkrzewiły i starannie pielęgnujemy. Jesienią wstawimy je do jasnego pomieszczenia, w którym doczekają wiosny.

Pora sadzić zimowity

Rośliny te mają nietypowy jak na rośliny cebulowe cykl rozwojowy. Naprawdę warto się nimi zainteresować, przede wszystkim dlatego, że zakwitają w zgoła nietypowej porze. Wiosną rozwijają duże lancetowate liście, a kielichowate kwiaty ukazują się dopiero jesienią. W sierpniu zimowity przechodzą okres spoczynku. Teraz można je kupować, przesadzać i dzielić ich bulwy. Umieszczamy je w ziemi na głębokości około 15 cm, w odstępach 20-25 cm. Zakwitną po miesiącu i ozdobią jesienne rabaty białymi lub różowymi plamami kwiatów. Niewiele roślin kwitnie o tej porze roku.

Wzmacnianie glicynii

Jeśli chcemy, by w przyszłym roku to potężne i efektowne pnącze zakwitło pięknymi zwisającymi kiściami kwiatów jeszcze obficiej niż do tej pory, warto je teraz lekko przyciąć. Najlepiej zrobić to w pierwszej połowie sierpnia, kiedy nie związały się jeszcze pąki kwiatowe. Wybieramy najokazalsze tegoroczne pędy (mają gładszą i jaśniejszą korę) i skracamy je o 1/3 długości. Z pozostałych pędów usuwamy pąki kwiatowe, które się w tym roku nie rozwinęły. Zabiegi te wzmocnią roślinę i pozwolą jej wiosną wydać naprawdę dużo kwiatów.

Dosładzamy winogrona

Owoce winorośli uwielbiają kąpać się w słońcu. Są wówczas o wiele słodsze i intensywniej wybarwione. Aby promienie słoneczne dochodziły do nich bez przeszkód, warto przyciąć część tegorocznych pędów. Najlepiej zrobić to stopniowo przez kilka dni i podczas pochmurnej pogody, aby gwałtownie odsłonięta skórka nie została poparzona, co mogłoby spowodować powstawanie plam na owocach.

Bezpieczne przesadzanie

Sadzimy iglaste i liściaste krzewy zimozielone. Przez kilka dni po posadzeniu obficie je podlewamy i cieniujemy jutą, agrowłókniną lub grubym papierem. Od tego, jak się przyjmą, zależy ich odporność na mróz podczas pierwszej zimy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chłodne wieczory i ranki