Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w grudniu - Ogród w zimowym śnie

Małgorzata Szymczykiewicz

Grudzień - kalendarz ogrodnika. Coraz częściej szron pokrywa srebrem cały ogród, a lada dzień pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby sen przebiegał bez zakłóceń

Odśnieżając ogród, unikamy zrzucania grubych warstw śniegu na trawnik, aby murawa pod nim nie gniła
Odśnieżając ogród, unikamy zrzucania grubych warstw śniegu na trawnik, aby murawa pod nim nie gniła
Rys. Jerzy Kozień
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Regularnie sprawdzamy stan okryw na roślinach wrażliwych na mróz. Ma to szczególne znaczenie przy mroźnej i wietrznej pogodzie, bo właśnie wtedy delikatne pędy są bardziej narażone na uszkodzenie. Jeżeli temperatura spada poniżej -10 st. C, warto uzupełnić okrycie dodatkową warstwą agrowłókniny, słomy, liści czy papieru.

W razie złamania się gałęzi pod ciężarem mokrego śniegu lub marznącego deszczu jak najszybciej wyrównujemy rany ostrą piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć powierzchnię, przez którą mróz może wnikać do głębiej położonych warstw tkanek roślinnych.

Iglaki

Moda na dekorowanie ogrodu ozdobami świątecznymi niesie ze sobą, niestety, pewne zagrożenia dla drzew i krzewów iglastych, dlatego warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Ozdoby powinny być lekkie i najlepiej wieszane na grubszych gałązkach, aby nie narażać roślin na złamania. Elementy o dużej powierzchni silnie poruszają się na wietrze i mogą powodować uszkodzenia, więc lepiej wybierać drobniejsze przedmioty. Elektryczne światełka mogą zniszczyć roślinę, jeśli będą nadmiernie nagrzewać pędy. Warto więc sprawdzić, czy instalacja, którą zamierzamy powiesić w ogrodzie, jest przeznaczona do stosowania na zewnątrz.

W razie opadów mokrego śniegu powinniśmy jak najszybciej strząsnąć go z roślin, aby nadmiernie nie obciążał gałązek i ich nie zniekształcał. Świetnie nadaje się do tego celu lekki, długi kijek bambusowy. Za jego pomocą szybko strącimy śniegowe czapy z drzew i krzewów, sami unikając obsypania.

Drzewa i krzewy owocowe

Udeptujemy śnieg wokół młodych drzewek i krzewów, aby utrudnić myszom gnieżdżenie się w okolicy. W puszystym śniegu potrafią one drążyć rozległe korytarze, aby dostać się do młodych pędów i korzeni.

Jeśli chcemy tanim kosztem rozmnożyć porzeczki, agrest lub winorośl, warto przygotować sadzonki zdrewniałe. W tym celu wycinamy jednoroczne pędy i tniemy je na odcinki o długości 20-25 cm (winorośl - 40 cm), odrzucając cienką część wierzchołkową. Gotowe sadzonki przechowujemy zasypane piaskiem w piwnicy lub w lodówce. Najlepsza temperatura dla nich to 4-5 st. C. Ważne też, aby podłoże nie było zbyt suche lub za mokre. Wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie (zwykle w marcu), wysadzimy je do gruntu.

W słabo ogrodzonych ogrodach położonych blisko pól i lasów młode drzewka narażone są na uszkodzenie przez sarny i zające. Warto założyć na ich pieńki specjalne plastikowe osłonki. Ponieważ nie wszędzie są one dostępne w sklepach, można je zastąpić grubym papierem lub np. okręcić drzewka agrowłókniną.

Byliny

Przynajmniej raz w miesiącu przeglądamy przechowywane bulwy i karpy roślin. Wszystkie gnijące i porażone przez pleśń usuwamy, a pozostałe w razie potrzeby spryskujemy preparatem grzybobójczym. Gdy w piwnicy jest za ciepło (10 st. C), możemy mieć problem z mszycami - zwłaszcza na daliach. Szkodniki te wylęgają się z jaj złożonych na roślinach jeszcze w ogrodzie. Dlatego od czasu do czasu warto opryskać karpy Decisem lub Polysectem.

W razie nadejścia silnych mrozów przy braku śniegu poprawiamy i uzupełniamy okrywy na rabatach, bo są one w tej sytuacji jedyną ochroną dla roślin.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Kwiaty dwuletnie pod śniegiem są w pełni bezpieczne, ale tam, gdzie zwiewa go wiatr, wymagają ułożenia okrywy z gałązek iglaków lub liści.

Już teraz warto zaplanować, jakie gatunki jednoroczne wysiejemy w przyszłym roku. Lada moment w sklepach zaczną się pojawiać stojaki z kolorowymi torebkami i wtedy warto już mieć gotową koncepcję, aby nie kupić ich zbyt wiele.

Trawnik

Przy odśnieżaniu ścieżek i placyków unikajmy zrzucania zbyt dużych ilości śniegu na trawę, bo pod ciężarem grubej warstwy ubitego śniegu źle zimuje. Bardzo niekorzystne jest również intensywne deptanie zmarzniętej murawy, gdyż na wiosnę mogą w tych miejscach powstać "łyse placki".

Zachowajmy ostrożność przy stosowaniu soli na ścieżkach w pobliżu trawy, bo jest ona bardzo wrażliwa na zasolenie i może zginąć. W ogrodzie lepiej w ogóle zrezygnować z soli jako środka przeciw oblodzeniu na rzecz piasku, który nie szkodzi roślinom.

Oczko wodne

Pilnujemy - szczególnie podczas większych mrozów - aby lód nie pokrył całej powierzchni wody i żeby ryby miały dostęp do tlenu. Rozkuwanie przerębla siekierą lub łomem traktujemy jednak jako ostateczność, gdyż możemy zakłócić spoczynek zwierząt, co niekiedy nawet prowadzi do ich śmierci. W ten sposób możemy także uszkodzić folię uszczelniającą zbiornik. Dobrym rozwiązaniem jest użycie ręcznego wędkarskiego świdra lub specjalnej grzałki stawowej.

Kwiaty tarasowe i balkonowe

Rośliny przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewamy raz na 2-3 tygodnie. Trochę częściej nawadniamy okazy stojące w cieplejszych miejscach, ale ani jednych, ani drugich nie nawozimy.

Do pustych skrzynek i pojemników warto powtykać gałązki iglaków i krzewów z ładnymi owocami, np. ognika, dzikiej róży, śnieguliczki. Taka trwała dekoracja przez kilka miesięcy będzie przełamywać szarość zimowych dni. W okresie świątecznym możemy ją uzupełnić okolicznościowymi ozdobami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w grudniu - Ogród w zimowym śnie