Rozchodniki - majestatyczna ozdoba rabat

Od wiosny do zimy masywne sylwetki rozchodników królują na rabatach. Dekoracyjne i niezwykle odporne nie mają sobie równych pośród ogrodowych bylin
Wysokie gatunki rozchodników to pod każdym względem wyjątkowa grupa. Łączą w sobie typową dla sukulentów odporność i pokaźny rozmiar, dlatego są świetnymi towarzyszami dla wielu ogrodowych bylin. Niektóre z nich pochodzą z rejonów górskich, ale spotkać je można także na suchych łąkach i leśnych polanach. Zahartowane w naturze sprawdzają się w ogrodzie w miejscach suchych i słonecznych. Tworzą zwarte, mocne kępy zdobiące rabaty już od wczesnej wiosny. Latem okrywają się zielonkawymi kwiatostanami, które rozkwitają pod koniec lata, stopniowo przybierając różne odcienie różu i czerwieni. Gdy kwiaty zaschną, urozmaicają zimowe rabaty.

Rozchodniki w różu i czerwieni

W sprzedaży znajdziemy głównie zbliżone do siebie wyglądem odmiany rozchodnika okazałego (Sedum spectabile) i ogrodowego (S. hybridum). Rośliny zakwitają w sierpniu i długo po przekwitnięciu zachowują intensywny kolor.

Do najpopularniejszych odmian należą te w odcieniach intensywnego różu, który z czasem przechodzi w ceglastą czerwień. Rozchodnik okazały 'Meteor' ma bladozielone liście i dorasta do 45 cm. Intensywnie ceglastoczerwone kwiaty ma 'Carmen', czerwonoróżowy zaś jest rozchodnik ogrodowy 'Herbstfreude' o szerokich kwiatostanach. Odmiana 'Carl' tworzy gęste, jaskraworóżowe kwiatostany i osiąga 45 cm wysokości. Intensywnie różowymi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi wyróżnia się rozchodnik 'Brillant'.

Oryginalne odmiany

Interesujące - szczególnie w kompozycjach z krzewami o purpurowych liściach czy z fioletowymi astrami - są biało kwitnące odmiany rozchodnika okazałego - 'Star Dust' i 'Iceberg', które dorastają do 35 cm. Ciekawym dodatkiem do letnich rabat mogą być zakwitające już w lipcu rozchodnik gruby (Sedum aizoon) i rozchodnik Maksymowicza o żółtych kwiatach. Ten ostatni ma ładne brązowawe liście.

Coraz większą popularnością cieszą się odmiany o wielobarwnych liściach. Do ogrodowej klasyki należy już purpurowobrązowy rozchodnik ogrodowy 'Matrona', który kwitnie bladoróżowo. Najciemniej wybarwione są odmiany rozchodnika wielkiego - fioletowopurpurowy 'Purple Emperior' o rubinoworóżowych kwiatach zebranych w bardzo szerokie, 20-centymetrowe kwiatostany oraz smukły 'Atropurpureum' o ciemnopurpurowych liściach i czerwonych pędach zwieńczonych rozpierzchłymi różowymi kwiatostanami.

Ciekawe niejednolite zabarwienie odnajdziemy u rozchodnika wielkiego 'Munstead Dark Red' o czerwonych pędach i zielonych liściach, który kwitnie różowopurpurowo i ma zwykle 30-45 cm wysokości, oraz u rozchodnika ogrodowego 'Joyce Henderson' (75-85 cm wys.) o zielonkawo-czerwonych liściach i ciemnopurpurowych pędach oraz jasnoróżowych kwiatach. Oryginalną kombinację purpurowego ulistnienia i niejednolicie zabarwionych białoróżowych kwiatostanów prezentuje rozchodnik ogrodowy 'Strawberries and Cream'.

Jeśli chcemy rozjaśnić rabatę, sięgnijmy po odmiany rozchodnika białoróżowego (Sedum alboroseum), takie jak 'Frosty Morn' (45 cm) z liśćmi o białych brzegach lub 'Mediovariegatum' (30 cm) o liściach ozdobionych złocistą plamą i bladoróżowych kwiatach.

Rozchodniki lubią towarzystwo

Wysokie gatunki rozchodników najlepiej wyglądają w rozproszonych kępach, posadzone po kilka sztuk z przodu rabaty. Możemy je również umieszczać w pasach wzdłuż ścieżek lub nieregularnych kępach na mniejszych rabatach.

Charakterystyczny wygląd tych roślin stwarza ciekawe możliwości kompozycyjne. Grube eliptyczne liście ładnie kontrastują z delikatnymi źdźbłami traw. Wyższe gatunki, takie jak odmiany miskantu chińskiego, sadzimy za rozchodnikami jako tło rabaty. Niskie trawy, np. kępkowa kostrzewa sina i awena wiecznie zielona, stworzą najniższe piętro od frontu. Klasycznym dopełnieniem kompozycji mogą być bergenie oraz czyściec wełnisty i bylica 'Silver Queen' o liściach w kolorze srebra.

Rozchodniki dobrze sprawdzają się w kompozycjach o różowo-fioletowych i srebrzystych tonacjach. Latem może im towarzyszyć kocimiętka Faassena, jeżówka purpurowa i ożanka. Jesienią dołączą do nich astry i chryzantemy. Odmiany rozchodników o purpurowych liściach ładnie komponują się ze złocistą rudbekią 'Goldsturm', karłowymi nawłociami ogrodowymi, pomarańczowymi dzielżanami, onętkiem siarkowym czy aksamitką wąskolistną. Doskonale się prezentują w towarzystwie krzewów: karłowych odmian berberysu - 'Bagatelle' i 'Atropurpurea Nana' czy krzewuszek 'Nana Purpurea' i 'Alexandra'. Późnym latem świetnie wyglądają obok budlei Dawida, tworząc miododajny duet, który wabi liczne pszczoły i motyle. Rabaty z rozchodnikami warto uzupełnić też roślinami okrywowymi - kępkami rojników, rogownic, macierzanek lub gęsiówki kaukaskiej.

Wymagania rozchodników

Rośliny te lubią miejsca ciepłe i słoneczne, a ziemię lekką, przepuszczalną, umiarkowanie żyzną lub nawet niezbyt zasobną. Na glebach żyznych i wilgotnych rosną zbyt bujnie, co może prowadzić do wyginania się pędów i słabego kwitnienia. Przekarmione czasem zimą wymarzają. Rozchodniki nie tolerują nadmiaru wody i ciężkich gleb.

Kępy dzielimy wiosną co 3-4 lata. Nowe rośliny można też otrzymać z sadzonek pędowych ścinanych pod koniec lata. Odcinki łodyg z 3, 4 okółkami liści (dolne liście usuwamy) zagłębiamy w ziemi i podlewamy. Sadzonki pozostawiamy do kolejnego roku. Wiosną pojawią się nowe pędy, a pod koniec lata rośliny można przesadzić na miejsce stałe.

Wczesną wiosną ścinamy zaschnięte pędy kwiatowe, zanim zaczną wyrastać nowe z pąków zimowych widocznych przy ziemi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (1)
Rozchodniki - majestatyczna ozdoba rabat
Zaloguj się
  • basia4ab

    Oceniono 1 raz 1

    Ja mam w ogrodzie posadzony rozchodnik koloru różowego. Jego krzak jest bardzo duży i gdy teraz całkowicie rozkwitł, jest wabikiem dla pięknych motyli,pszczół,os.Właśnie co ciekawego zauważyłam,że właśnie takie piękne motyle na nim siadają, jak dodałam zdjęcia na forum.Pięknie to wygląda, jak na kwiatach usiądzie tyle żyjątek. Rozchodniki są bardzo piękne i warto je mieć posadzone w ogrodzie.Basia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX