Rozchodniki - majestatyczna ozdoba rabat

Tekst Wojciech Podstolski

Od wiosny do zimy masywne sylwetki rozchodników królują na rabatach. Dekoracyjne i niezwykle odporne nie mają sobie równych pośród ogrodowych bylin

Wysokie gatunki rozchodników to pod każdym względem wyjątkowa grupa. Łączą w sobie typową dla sukulentów odporność i pokaźny rozmiar, dlatego są świetnymi towarzyszami dla wielu ogrodowych bylin. Niektóre z nich pochodzą z rejonów górskich, ale spotkać je można także na suchych łąkach i leśnych polanach. Zahartowane w naturze sprawdzają się w ogrodzie w miejscach suchych i słonecznych. Tworzą zwarte, mocne kępy zdobiące rabaty już od wczesnej wiosny. Latem okrywają się zielonkawymi kwiatostanami, które rozkwitają pod koniec lata, stopniowo przybierając różne odcienie różu i czerwieni. Gdy kwiaty zaschną, urozmaicają zimowe rabaty.

Rozchodniki w różu i czerwieni

W sprzedaży znajdziemy głównie zbliżone do siebie wyglądem odmiany rozchodnika okazałego (Sedum spectabile) i ogrodowego (S. hybridum). Rośliny zakwitają w sierpniu i długo po przekwitnięciu zachowują intensywny kolor.

Do najpopularniejszych odmian należą te w odcieniach intensywnego różu, który z czasem przechodzi w ceglastą czerwień. Rozchodnik okazały 'Meteor' ma bladozielone liście i dorasta do 45 cm. Intensywnie ceglastoczerwone kwiaty ma 'Carmen', czerwonoróżowy zaś jest rozchodnik ogrodowy 'Herbstfreude' o szerokich kwiatostanach. Odmiana 'Carl' tworzy gęste, jaskraworóżowe kwiatostany i osiąga 45 cm wysokości. Intensywnie różowymi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi wyróżnia się rozchodnik 'Brillant'.

Oryginalne odmiany

Interesujące - szczególnie w kompozycjach z krzewami o purpurowych liściach czy z fioletowymi astrami - są biało kwitnące odmiany rozchodnika okazałego - 'Star Dust' i 'Iceberg', które dorastają do 35 cm. Ciekawym dodatkiem do letnich rabat mogą być zakwitające już w lipcu rozchodnik gruby (Sedum aizoon) i rozchodnik Maksymowicza o żółtych kwiatach. Ten ostatni ma ładne brązowawe liście.

Coraz większą popularnością cieszą się odmiany o wielobarwnych liściach. Do ogrodowej klasyki należy już purpurowobrązowy rozchodnik ogrodowy 'Matrona', który kwitnie bladoróżowo. Najciemniej wybarwione są odmiany rozchodnika wielkiego - fioletowopurpurowy 'Purple Emperior' o rubinoworóżowych kwiatach zebranych w bardzo szerokie, 20-centymetrowe kwiatostany oraz smukły 'Atropurpureum' o ciemnopurpurowych liściach i czerwonych pędach zwieńczonych rozpierzchłymi różowymi kwiatostanami.

Ciekawe niejednolite zabarwienie odnajdziemy u rozchodnika wielkiego 'Munstead Dark Red' o czerwonych pędach i zielonych liściach, który kwitnie różowopurpurowo i ma zwykle 30-45 cm wysokości, oraz u rozchodnika ogrodowego 'Joyce Henderson' (75-85 cm wys.) o zielonkawo-czerwonych liściach i ciemnopurpurowych pędach oraz jasnoróżowych kwiatach. Oryginalną kombinację purpurowego ulistnienia i niejednolicie zabarwionych białoróżowych kwiatostanów prezentuje rozchodnik ogrodowy 'Strawberries and Cream'.

Jeśli chcemy rozjaśnić rabatę, sięgnijmy po odmiany rozchodnika białoróżowego (Sedum alboroseum), takie jak 'Frosty Morn' (45 cm) z liśćmi o białych brzegach lub 'Mediovariegatum' (30 cm) o liściach ozdobionych złocistą plamą i bladoróżowych kwiatach.

Rozchodniki lubią towarzystwo

Wysokie gatunki rozchodników najlepiej wyglądają w rozproszonych kępach, posadzone po kilka sztuk z przodu rabaty. Możemy je również umieszczać w pasach wzdłuż ścieżek lub nieregularnych kępach na mniejszych rabatach.

Charakterystyczny wygląd tych roślin stwarza ciekawe możliwości kompozycyjne. Grube eliptyczne liście ładnie kontrastują z delikatnymi źdźbłami traw. Wyższe gatunki, takie jak odmiany miskantu chińskiego, sadzimy za rozchodnikami jako tło rabaty. Niskie trawy, np. kępkowa kostrzewa sina i awena wiecznie zielona, stworzą najniższe piętro od frontu. Klasycznym dopełnieniem kompozycji mogą być bergenie oraz czyściec wełnisty i bylica 'Silver Queen' o liściach w kolorze srebra.

Rozchodniki dobrze sprawdzają się w kompozycjach o różowo-fioletowych i srebrzystych tonacjach. Latem może im towarzyszyć kocimiętka Faassena, jeżówka purpurowa i ożanka. Jesienią dołączą do nich astry i chryzantemy. Odmiany rozchodników o purpurowych liściach ładnie komponują się ze złocistą rudbekią 'Goldsturm', karłowymi nawłociami ogrodowymi, pomarańczowymi dzielżanami, onętkiem siarkowym czy aksamitką wąskolistną. Doskonale się prezentują w towarzystwie krzewów: karłowych odmian berberysu - 'Bagatelle' i 'Atropurpurea Nana' czy krzewuszek 'Nana Purpurea' i 'Alexandra'. Późnym latem świetnie wyglądają obok budlei Dawida, tworząc miododajny duet, który wabi liczne pszczoły i motyle. Rabaty z rozchodnikami warto uzupełnić też roślinami okrywowymi - kępkami rojników, rogownic, macierzanek lub gęsiówki kaukaskiej.

Wymagania rozchodników

Rośliny te lubią miejsca ciepłe i słoneczne, a ziemię lekką, przepuszczalną, umiarkowanie żyzną lub nawet niezbyt zasobną. Na glebach żyznych i wilgotnych rosną zbyt bujnie, co może prowadzić do wyginania się pędów i słabego kwitnienia. Przekarmione czasem zimą wymarzają. Rozchodniki nie tolerują nadmiaru wody i ciężkich gleb.

Kępy dzielimy wiosną co 3-4 lata. Nowe rośliny można też otrzymać z sadzonek pędowych ścinanych pod koniec lata. Odcinki łodyg z 3, 4 okółkami liści (dolne liście usuwamy) zagłębiamy w ziemi i podlewamy. Sadzonki pozostawiamy do kolejnego roku. Wiosną pojawią się nowe pędy, a pod koniec lata rośliny można przesadzić na miejsce stałe.

Wczesną wiosną ścinamy zaschnięte pędy kwiatowe, zanim zaczną wyrastać nowe z pąków zimowych widocznych przy ziemi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Rozchodniki - majestatyczna ozdoba rabat