Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sosna górska (kosówka, kosodrzewina) 'Ophir'

Ewa Łuczak

Sosna górska 'Ophir' świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i rabatach z roślinami iglastymi. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc suchych,

Sosna górska (kosodrzewina) (Pinus mugo) 'Ophir'
Sosna górska (kosodrzewina) (Pinus mugo) 'Ophir'
Fot. Agnieszka Pawlonka -Agencja Promocji Zieleni
Kosodrzewina rośnie w górach Europy Środkowej i Południowej: w Karpatach, Sudetach i Alpach, tworząc warstwę roślinności określaną mianem piętra kosodrzewiny. Warstwa ta rozciąga się pomiędzy górną granicą lasu a halami. W Tatrach zwarte zarośla sosny górskiej występują na wysokości od 1500 do 1800 m n.p.m. Ze względu na duże zdolności adaptacyjne do zróżnicowanych, często trudnych, warunków środowiska oraz bogate walory dekoracyjne, sosna górska stała się jedną z popularniejszych, iglastych roślin ogrodowych. Z powodzeniem sprawdza się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej, i bez przeszkód może być uprawiana na terenie całego kraju.

Wygląd

Sosna górska (Pinus mugo) 'Ophir' jest odmianą wyjątkową ze względu na okresowo zmieniającą się barwę igieł. Krzew charakteryzuje się zwartym pokrojem i wolnym tempem wzrostu. Początkowo przyjmuje formę zaokrągloną, później krzaczastą. Po 10 latach uprawy osiąga około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Młode pędy są krótkie, nagie, brązowe. Igły, zebrane po dwie w pęczku, gęsto okalają pędy, w okresie wegetacyjnym są ciemnozielone, zaś jesienią i zimą przybierają barwę złocistą do żółtopomarańczowej. W tym okresie krzewy stają się wyjątkowo atrakcyjne. Wraz z nadejściem wiosny i wznowieniem wzrostu igły na powrót stają się zielone. Korowina na starych pniach nie łuszczy się, lecz pęka. Krzewy w dosyć młodym wieku zawiązują drobne, początkowo ciemnobrunatne, później brązowe szyszki długości około 5 cm. Szyszki są osadzone po 2 lub 3 i dojrzewają w trzecim roku po kwitnieniu. Odmiana 'Ophir' została wyselekcjonowana w Holandii przez K.J. Kraan i wprowadzona do handlu w 1975 roku.

Wymagania

Pomimo, że kosodrzewina występuje naturalnie w rejonach górskich, to jednak bardzo dobrze sprawdza się na nizinach. Doskonale nadaje się do uprawy na wszelkiego rodzaju glebach ubogich w składniki pokarmowe i suchych, jest przy tym rośliną tolerancyjną w stosunku do pH podłoża. Sosna górska 'Ophir' wymaga stanowisk słonecznych, na których utrzymuje zwarty pokrój i pięknie się przebarwia. Jest to gatunek wyjątkowo odporny na mróz, dobrze znoszący zanieczyszczenie powietrza oraz podwyższone zasolenie podłoża.

Pielęgnacja

Kosodrzewina i jej odmiany bardzo dobrze reagują na cięcie. Zabieg ten stymuluje krzewy do utrzymania gęstego, zwartego pokroju, należy jednak pamiętać, że cięcie sosen wykonuje się w ściśle określonym terminie. Odpowiednim terminem cięcia kosodrzewiny jest wiosna, a dokładnie moment, gdy na szczytach pędów pojawią się młode przyrosty. Zabieg najlepiej przeprowadzić zanim jeszcze na pędach rozwiną się igły. Przyrosty te skraca się mniej więcej o połowę. Dzięki temu na pędach wykształci się wiele pąków bocznych, z których w przyszłym roku rozwiną się nowe gałązki.

Zastosowanie

Sosna górska 'Ophir' świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i rabatach z roślinami iglastymi. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc suchych, o niekorzystnych warunkach uprawowych, takich jak: ronda, cmentarze, ogrody dachowe, ogrody żwirowe i japońskie oraz wszelkiego rodzaju pojemników ustawianych na balkonach lub tarasach.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Sosna górska (kosówka, kosodrzewina) 'Ophir'