Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe

Fot. Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych

Tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki. W ich cebulkach nawet zimą drzemie wiosna. Jeśli posadzimy je teraz w doniczkach, zakwitną przed Wielkanocą.
W większych sklepach ogrodniczych są sprze- dawane specjalne cebule (tzw. preparowane) przygotowane przez producentów do wcześniejszego kwitnienia. Wystarczy je przenieść do domu i posadzić do uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych.

Tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki i krokusy można uprawiać w każdej doniczce. Radzimy jednak skorzystać z doświadczeń holenderskich ogrodników i umieścić je w szklanych naczyniach wypełnionych miękką - odstałą lub przegotowaną - wodą. To metoda coraz częściej stosowana na zachodzie Europy (dokładny przepis w ramce). W szklanych doniczkach powstaje bowiem korzystny wilgotny mikroklimat, dzięki czemu cebule zakwitają szybciej i obficiej niż w tradycyjnych. W takich naczyniach rośliny wyglądają bardzo atrakcyjnie - przez przezroczyste ścianki widać ich delikatne korzonki, dodatko- wą ozdobę kwiatowej kompozycji. Efektowne szklane doniczki prezentujemy na następnej stronie.

Cebule zakwitają przeważnie po 8-10 tygodniach. Jeśli posadzimy je na początku stycznia, kwiaty pojawią się już w pierwszych dniach marca i - odpowiednio pielęgnowane - będą zdobić nasze mieszkanie aż do świąt wielkanocnych. Jeśli jednak zależy nam na wcześniejszym, na przykład styczniowym terminie kwitnienia, cebule należy posadzić już w październiku.

Kwitnące rośliny umieszczamy w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, z dala od działających grzejników. Podle- wamy tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. Wówczas będą długo kwitły, nawet przez 3-4 tygodnie.

Niestety, przekwitnięte cebule należy wyrzucić. Są bo-wiem jednorazowe i nie zakwitną po raz drugi, nawet jeśli przesadzimy je z doniczki do ogrodu.

Jak to zrobić

Cebule wprawdzie lubią wilgotny mikroklimat, nie mogą jednak się stykać z wodą, ponieważ łatwo gniją. Pomiędzy piętką cebuli i taflą wody należy zachować odstęp około 5 mm. Najlepiej wybierać naczynia z przewężonymi szyjkami, na których będą się mogły opierać cebule. W pojemnikach o innych kształtach cebule układamy na warstwie żwiru, muszelek, koralików lub kamyków, tak by woda wlana do naczyń nie sięgała do cebul. Do wody wrzucamy szczyptę węgla drzewnego, na przykład z wypalonych zapałek. W ten sposób unikniemy chorób grzybowych.

Naczynie przenosimy do chłodnego pomieszczenia (około 10oC), najlepiej ciemnego. W jasnym cebule trzeba okryć tekturowym kapturkiem zasłaniającym światło. Po 3-4 tygodniach wyrosną korzenie. Ważne, by były stale zanurzone w wodzie, trzeba ją więc regularnie uzupełniać.

Kiedy pojawi się pąk kwiatowy, można zdjąć kapturek i przenieść roślinę w jasne miejsce o temperaturze pokojowej, gdzie wkrótce zakwitnie.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Wielokolorowa kompozycja z różnych odmian hiacyntów. Taki barwny miszmasz świetnie pasuje do dziecięcego pokoju. Hiacynty, tulipany i szafirki w domu. Kwiaty cebulowe
  • Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe
Komentarze (1)
Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe
Zaloguj się
  • 0

    Witam
    Bardzo mi się podobają takie "doniczki". Czy mogę kupić już gotowe wyrośnięte kwiaty (np. hiacynty, krokusy) i przełożyć do szklanego naczynia? Skąd mogę wziąć kamienie? czy mogą to być jakiekolwiek kamienie, czy muszę kupić w kwiaciarni? dziękuję z góry za odp. pozdrawiam :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX