Malwa - Alcea

Monika Latkowska, Anna Skórkowska

W stanie dzikim występują w strefie umiarkowanej Europy i Azji. W naszych ogrodach uprawiane są mieszańce gatunków chińskich i syberyjskich oraz gatunek o właściwościach leczniczych - malwa czarna.

Ponieważ prawoślaz łatwo tworzy mieszańce, w ogrodach spotykamy rozmaite, często nieoznaczone odmiany. Ich kwiaty bywają białe oraz czerwone, różowe, żółte w bardzo wielu odcieniach. Mogą mieć jeden okółek płatków gładkich lub postrzępionych, mogą też być półpełne lub pełne (kwiaty niektórych przypominają budową pełne peonie). Kwitną od końca czerwca, czasami aż do września.

Formy ogrodowe są w naszych warunkach najczęściej dwuletnie (czasami trzy-, czteroletnie), ale często rozsiewają się same i rosną na tym samym stanowisku przez wiele lat.

Wymagania

Najlepiej rosną w żyznej, ale przepuszczalnej ziemi ogrodowej w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale znoszą też gleby mniej urodzajne. Sadzone w podłożu zbyt suchym łatwo ulegają porażeniu przez rdzę (należy je wówczas opryskiwać preparatami: Baymat AE, Euparen 50 WP).

Rozmnażanie

Nasiona ostróżek wysiewamy na rozsadniku dość rzadko od kwietnia do czerwca. Gdy rośliny wykiełkują, możemy przesadzić je do ogrodu w rozstawie 40-50 cm.

Pielęgnacja

Wiosną i tuż przed kwitnieniem warto zasilać malwy kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Pędy malw warto przywiązywać do podpór (np. palików z tyczek bambusowych wbitych w ziemię), aby nie wywracał ich wiatr.

Skomentuj:

Malwa - Alcea