Rośliny balkonowe na upały i suszę

Aldona Zakrzewska
21.03.2011 00:00
A A A
Kwitnący pięciornik doda urody każdemu salonowi pod chmurką

Kwitnący pięciornik doda urody każdemu salonowi pod chmurką (Fot. Ziemowit Wardecki / AG)

W upalne południe na słonecznym balkonie panuje klimat niczym na Saharze. Jak stworzyć tam ukwieconą zieloną oazę?
Balkony usytuowane od południowej strony budynku podczas upalnej pogody silnie się nagrzewają, zwłaszcza jeśli nie ma tam przewiewu. W takich warunkach kwiaty wielu roślin szybko więdną, a nawet powstają na nich żółte plamy wypalone słońcem. Można temu zapobiec, uprawiając gatunki roślin odporne na wysokie temperatury, dobrze znoszące niedobór wody (ramka).

W bardzo silnie nasłonecznionym miejscu można się zdecydować na skalniak z rozchodników, rojników, macierzanek, eszewerii. Najwygodniej urządzić go w dużym płaskim kamiennym korycie lub misie.

Na słonecznym balkonie lepiej nie wykorzystywać pojemników z plastiku ani metalu, które bardzo silnie się nagrzewają. W efekcie ziemia szybciej wysycha. Z tego samego powodu unikajmy ciemnych pojemników. Również małe doniczki słabo chronią korzenie przed przegrzaniem (niewielka ilość podłoża szybciej wysycha).

Nawet najbardziej odporne na suszę rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Osoby bardzo zajęte lub często wyjeżdżające mogą sobie ułatwić to kłopotliwe zadanie, dodając do podłoża superabsorbent lub hydrożel (np. Ekosorb, Tarrasorb, Akrygel, Terracotem) zatrzymujący wilgoć w podłożu. Preparat najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin lub - jeśli kwiaty już rosną - wsypać go do kilku otworów zrobionych w ziemi. Podłoże z dużą zawartością torfu warto też wymieszać z ziemią kompostową lub ogrodową. Wtedy łatwiej będzie utrzymać jego stałą wilgotność.

Na słonecznym balkonie warto zamontować automatyczny system nawadniania kroplowego. Możemy kupić urządzenia podłączane do kranu lub czerpiące wodę z pojemnika. Uruchamiamy je ręcznie, odkręcając kran lub włączając programator, na którym wcześniej ustawiamy czas i częstotliwość podlewania. Oprócz tego walkę z upałem i suszą ułatwiają parasole, maty i wszelkiego typu osłony cieniujące rośliny.Zobacz także
  • lawenda Rośliny na suche stanowiska
  • Centrum ogrodnicze "Świat roślin" Balkon - drzewa i krzewy na balkon

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX