Przesadzanie iglaków - udana przeprowadzka

Wykopany krzew najlepiej umieścić na kawałku mocnej folii ułożonej na macie szkółkarskiej. Korzenie owijamy folią, aby nie osypywała się z nich ziemia. Ciągnąc matę, przesuwamy roślinę w wybrane miejsce. Przed sadzeniem folię zdejmujemy.

Wykopany krzew najlepiej umieścić na kawałku mocnej folii ułożonej na macie szkółkarskiej. Korzenie owijamy folią, aby nie osypywała się z nich ziemia. Ciągnąc matę, przesuwamy roślinę w wybrane miejsce. Przed sadzeniem folię zdejmujemy. (Fot. Paweł Słomczyński / AG)

Z przesadzaniem iglaków nie należy przesadzać. Zbyt częste może zaszkodzić. Czasami jednak przeprowadzka jest konieczna.
Koniec lata to dobra pora na przesadzanie iglaków (zwłaszcza od połowy sierpnia do połowy września). Żeby jednak operacja zakończyła się sukcesem, nie można uszkodzić bryły korzeniowej rośliny. Zniszczenie korzeni - szczególnie najmłodszych - prowadzi bowiem do uschnięcia rośliny. Nic dziwnego; to właśnie one pobierają z gleby wodę i sole mineralne, natomiast te starsze i grubsze przede wszystkim stabilizują roślinę w podłożu. Iglaki znoszą przesadzanie szczególnie źle, gdyż nawet podczas mrozów wyparowują wodę przez igły. Zbyt późno przesadzone mogą nie zdążyć zregenerować bryły korzeniowej i uschnąć. Nie zwlekajmy więc z przeprowadzką; tym bardziej że późnym latem młode przyrosty są już zdrewniałe, słońce mniej grzeje (ziemia wolniej wysycha), a do zimy pozostało jeszcze trochę czasu.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Dobra rada
  • Jak przesadzać?
  • Jałowiec płożący Odmiany iglaków na balkon i taras. Krzewy iglaste
Skomentuj:
Przesadzanie iglaków - udana przeprowadzka
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX