Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polskie kosaćce nie są biało-czerwone

Tekst Jerzy Woźniak

Gdy w sprzedaży jest tak wielka różnorodność roślin ozdobnych, warto założyć w ogrodzie rabatę - kolekcję. Proponujemy, by składała się z kosaćców wyhodowanych przez polskich ogrodników.

Prace hodowlane nad uzyskaniem nowych, coraz ładniejszych odmian kosaćców (Iris) rozpoczęto w. Europie już 200 lat temu. Prowadzono je przede wszystkim we Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. W Polsce hodowcy zainteresowali się kosaćcami dopiero w latach 20. ubiegłego stulecia. Niestety, to co udało się osiągnąć do 1939 r., niemal całkowicie zniszczyła wojna. Po 1945 r. prace hodowlane rozpoczęto praktycznie od podstaw.

Nieśmiałe początki

Pierwsze polskie sukcesy w hodowli kosaćców to dopiero lata 60. i 70. XX w. Wtedy właśnie do rejestru prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wpisano pierwsze polskie odmiany. Były wśród nich irysy o bardzo zróżnicowanej kolorystyce, m.in. 'Edward' o płatkach szaro-żółtych i brzoskwiniowej bródce i 'Księżna Łowicka' - wrzosowa z lawendową bródką.Pod koniec lat 90. rozwój hodowli kosaćców w Polsce gwałtownie przyspieszył. Powstało MEIS - Środkowoeuropejskie Towarzystwo Irysowe. Grupa amatorów zakochanych w kosaćcach mogła się wreszcie wymieniać dobrej jakości materiałem do celów hodowlanych. A otwarcie granic stworzyło możliwość zakupu nowych odmian we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych, które dysponują największym na świecie zbiorem tych roślin.

Światowe sukcesy

Amatorskie kolekcje rozrastały się bardzo szybko. W 1997 r. do światowego rejestru kosaćców, prowadzonego przez American Iris Society (Amerykańskie Stowarzyszenie Irysowe), wprowadzono pierwszą polską odmianę. Była to wyhodowana przez Lecha Komarnickiego 'Biała noc' - śnieżnobiały kwiat z lawendową bródką. Trzy lata później zarejestrowano odmianę Jerzego Woźniaka. 'Bałtyk' ma górne płatki jasnoniebieskie z odcieniem lila, a dolne srebrzystobiałe z jasnoniebieską plamą i bródką. Później odmiany rejestrowali kolejni polscy hodowcy.

Mnogość

Polska hodowla kosaćców opiera się głównie na odmianach amerykańskich. Do krzyżówek wprowadzane są też kosaćce australijskie, francuskie, angielskie oraz oczywiście polskie. Mamy już co krzyżować! Do tej pory zarejestrowano 50 polskich odmian kosaćców wysokich i ponad 50 w innych grupach klasyfikacji. Na całym świecie rejestruje się corocznie około tysiąca nowych odmian kosaćców. Mamy w tym swój udział - w ostatnich dwóch latach rejestrowano rocznie po 23 odmiany pochodzące z polskich hodowli.



    Więcej o:

Skomentuj:

Polskie kosaćce nie są biało-czerwone