Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paprocie - zdrowa dekoracja

Alicja Gawryś

Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Tak twierdzą naukowcy.

Poczciwa paproć nefrolepis cieszy się sławą rośliny bardzo przyjaznej człowiekowi. Chętnie ustawiamy ją w sypialni, bo według obiegowej opinii, korzystnie dla nas jonizuje powietrze. Prozdrowotnymi właściwościami roślin zajęli się na poważnie naukowcy. Z ich badań wynika, że oczyszczają powietrze z toksyn i alergenów, tłumią hałas i sprzyjają koncentracji.

Rośliny w kosmosie

Mieszkania i biura, w których spędzamy większość dnia, emitują różnego rodzaju związki szkodliwe dla zdrowia. Pochodzą one z klejów, farb i lakierów, a nawet płynów do czyszczenia. Od dawna sądzono, że oczyszczanie atmosfery w pomieszczeniach można powierzyć roślinom. Brakowało jednak badań, które potwierdziłyby ich zdolności do pochłaniania toksyn. Na przeprowadzenie doświadczeń zdecydowała się amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jej pracownicy chcieli znaleźć sposób na oczyszczanie powietrza we wnętrzach statków kosmicznych i stacji orbitalnych, w których kosmonauci przebywają przez długie miesiące. Wyniki badań z udziałem roślin okazały się bardzo pozytywne. Trzy duże żywe okazy lub sześć małych wystarczą, by nastąpiło wyraźne zmniejszenie substancji toksycznych w pomieszczeniu. Dlatego rośliny wysłano w kosmos. Będą "pracować" na promach kosmicznych i stacjach orbitalnych, oczywiście cały czas przy sztucznym oświetleniu.

W biurze i w sypialni

Naukowcy wytypowali gatunki najbardziej skuteczne w oczyszczaniu atmosfery. Według ich badań najlepiej w tej roli sprawdzają się: skrzydłokwiat, palma kencja (Howea ), epipremnum złociste i różne gatunki dracen. Doświadczenia NASA możemy wykorzystać w życiu codziennym. Wymienione gatunki, jak również wiele innych (patrz ramka) warto "zatrudnić" w domu oraz miejscu pracy. Nie zapominajmy także, że w ciągu dnia rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen, a poza tym, dzięki parowaniu wody z liści i podłoża, przyczyniają się do nawilżania powietrza. Miło też jest zawiesić jak najczęściej wzrok na ich liściach, bo jak wiadomo, zieleń uspokaja i daje odpoczynek oczom. Nie bez znaczenia dla naszego dobrego samopoczucia jest to, że dla wielu osób codzienne zajmowanie się kwiatami to prawdziwa przyjemność i relaks. Aby rośliny dobrze spełniały swoją rolę, muszą być zdrowe i zadbane. Dobrze jest więc znać potrzeby poszczególnych gatunków i zaspokajać je w miarę możliwości. Trzeba im zapewnić odpowiednią ilość światła, wody oraz odżywek. Dzięki temu nasi podopieczni staną się bardziej odporni na choroby, a my ograniczymy używanie środków ochrony. Przedstawione gatunki wybraliśmy z listy opracowanej przez naukowców, ale właściwie każdy zielony okaz poprawi atmosferę w naszym otoczeniu.

Zobacz różne odmiany paproci domowych




    Więcej o:

Skomentuj:

Paprocie - zdrowa dekoracja