Bambus w ogrodzie

Bambus w ogrodzie

Bambus w ogrodzie (Fot. Wiesław Gawryś)

Jakie bambusy mogą rosnąć w polskich ogrodach? Czy ich uprawa jest bardzo kłopotliwa?
Bambusy, które dobrze rosną w naszym klimacie

W naszych ogrodach możemy uprawiać kilkanaście gatunków bambusów, zarówno niewielkich, jak i bardzo wysokich. Na przykład Pleioblastus fortunei i Sasella ramosa dorastają do 0,5 m wysokości, Pleioblastus pumilus, Sasa veitchii, S. palmata są trzy razy wyższe, Arundinaria gigantea, Pleioblastus chino i Sasa palmata - cztery razy, a Phyllostachys aureosulcata oraz Sinarundinaria muriele to trzy-, czterometrowe olbrzymy. Lubią próchniczną przepuszczalną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego i miejsca osłonięte od wiatru, raczej słoneczne, choć lepiej, by podstawa roślin była ocieniona. Wymagają intensywnego podlewania, jednak stojąca długo woda powoduje gnicie korzeni. Sprzyja im bliskość zbiornika wodnego.

Bambusy są żarłoczne.

Od wiosny do czerwca trzeba je zasilać mieszankami zawierającymi dużo azotu, jesienią zaś głównie fosforem i potasem. Późną jesienią glebę wokół roślin powinno się ściółkować obornikiem ze słomą lub kompostem, a zimą cieniować pędy papierem albo słomianymi matami. Zaleca się też podlewanie na przedwiośniu, gdy tylko ziemia nie jest już zmarznięta. Uwaga, nie wygrabiajmy spod bambusów opadłych liści - są cennym źródłem niezbędnej im krzemionki! Pamiętajmy też, że w dobrych warunkach bambusy bywają bardzo ekspansywne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykłade-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Jak dbać o bambusy
  • Bambusy do polskich ogrodów
  • 4. Sasa dłoniasta
Bambusy - nie tylko dla misia pandy
Skomentuj:
Bambus w ogrodzie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX