Jak ochronić drzewa przed zającami i sarnami?

Z pobliskiego lasu do mojego ogrodu przychodzą zające i sarny. Zimą obgryzają korę z drzew. Jak odstraszyć dzikie zwierzęta? Anna K
Zające, sarny, jelenie są dużym zagrożeniem ogrodowych drzew i krzewów, zwłaszcza zimą. Przy obfitych opadach śniegu karma w lesie staje się niedostępna, dlatego zwierzęta żerują w ogrodach, najczęściej ogryzając młode pędy i obdzierając korę drzew i krzewów owocowych.

Rośliny możemy zabezpieczać, ustawiając ogrodzenia o wysokości 1 m. W sklepach ogrodniczych można kupić perforowane osłonki i siatki, którymi otacza się pnie drzew. Osłonki zakładamy na wysokość 60-80 cm, u młodych drzew zabezpieczamy też pierwsze piętro gałęzi.

Zawieszając na roślinach mydło toaletowe w folii perforowanej (na wysokości 0,5-1,5 m) lub w ich pobliżu, odstraszamy sarny i jelenie. W sprzedaży są preparaty odstraszające zwane repelentami. Dzięki nim pozbywamy się z ogrodu zajęcy, saren i jeleni. Preparatami smarujemy pnie do wysokości 60-100 cm. U młodych krzewów smarujemy podstawy gałęzi szkieletowych drzew (nie należy pokrywać całych drzew); zabieg wykonujemy w październiku lub listopadzie.

Do repelentów, czyli środków odstraszających, należą preparaty: Emol BTXLA, Pellacol 10 PA, Repentol 6 PA. Przez smarowanie repelentami zabezpieczamy drzewka iglaste i liściaste w ogrodzie. Nowym preparatem jest Sarna Stop 45 EC odstraszający sarny i jelenie.Komentarze (2)
Jak ochronić drzewa przed zającami i sarnami?
Zaloguj się
  • Barbara Zbytko

    0

    My z mężem mamy bardzo duży sad. Kiedyś był otoczony drewnianym płotem, później trochę go powiększyliśmy i nie miał ogrodzenia, ale sarny podchodzą i skubią młode drzewka... Zastanawiamy się nawet żeby założyć elektryzator z Horizont Rolos, bo trudno tego upilnować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX