Co zrobić z kwiatami cebulowymi w doniczkach?

Co roku na imieniny dostaję kwitnące hiacynty i narcyzy w doniczkach. Co zrobić z cebulkami, gdy już przekwitną? Mam mały ogródek. Krystyna Smolik
Dobrze się składa, że ma Pani ogródek, bo sprzedawane w marcu kwitnące hiacynty i narcyzy mogą w następnych sezonach być ozdobą rabat. Trzeba jednak starać się, by w domu nie straciły kondycji, czyli ustawić je w jasnym, możliwie chłodnym miejscu i umiarkowanie podlewać. Przekwitłe kwiaty obcinamy, ale zielone pędy kwiatostanowe warto zostawić, by razem z liśćmi odżywiały cebule. Jeśli wiosna jest ciepła i ziemia rozmarzła, rośliny można wysadzić do ogrodu od razu na miejsce stałe. Nie wyglądają jednak atrakcyjnie, dlatego lepiej wystawić je z doniczkami na balkon lub zadołować w ustronnym miejscu. Lekkich przymrozków nie należy się obawiać - po zahartowaniu dobrze znoszą temperaturę nawet -2°C. Natomiast jeśli spodziewany jest powrót mrozu, w ogrodzie należy je okryć warstwą kory lub torfu. Rośliny pozostawione w doniczkach należy wnieść do chłodnego pomieszczenia i lekko podlewać do czasu, aż ich liście zaczną żółknąć. Gdy zaschną, pojemniki przenosimy np. do piwnicy. Dopiero wrześniu oczyszczone ze starej ziemi cebule sadzimy w ogrodzie.

Komentarze (1)
Co zrobić z kwiatami cebulowymi w doniczkach?
Zaloguj się
  • Gość: regina-52@wp.pl

    0

    Kiedyś kupiłam hiacynta w doniczce.Wysadziłam go później do ogrodu.Po roku z jednej cebulki wyrosły trzy,po dwóch latach pięć aż w końcu wyrosło ich 23 sztuki.Niestety nie zabezpieczyłam ich odpowiednio na zimę (a była mroźna bezśniezna)i wszystkie kwiaty zniknęły.Zastanawiam się kto tutaj zawinił?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX