Projekt rabaty: w angielskim stylu

Zobaczcie, jak skomponować efektowną angielską rabatę, która będzie cieszyła nasze oczy zarówno latem, jak i jesienią.
Doskonale skomponowana angielska rabata założona została na tle szarego, kamiennego muru. Rosnące na niej byliny najefektowniej prezentują się w środku lata. Najwyższe piętro stanowią: kępa piwonii (Paeonia), wysokie ostróżki (Delphinium ×cultorum) oraz jasnoróżowa pnąca róża 'La Ville de Bruxelles'. Kępy ciemnofioletowej szałwii (Salvia×superba), bodziszków (Geranium) i trawy ozdobnej (ostnicy bródkowatej) posadzono w części środkowej. Pomiędzy nimi późnym latem rozwiną się wonne kwiaty jasnoróżowych lilii.

Na samym brzegu, u dołu wysokich bylin rośnie goździk 'Laced Monarch' o ciemnofioletowych kwiatach i stalowoszarych liściach.

Dla kontrastu z roślinami o kwiatach fioletowych i różowych między goździkami umieszczono jasnożółty akcent - kępkę przywrotnika ostroklapowego (Alchemilla mollis) oraz kwitnącego na różowo późnym latem i jesienią rozchodnika okazałego (Sedum spectabile). Gdy goździki przekwitną, te dwie ostatnie rośliny będą zdobić brzeg rabaty.

Czy wiesz, że... Na rabacie bylinowej warto posadzić także trawy i rośliny o dekoracyjnych liściach oraz owocach. Ozdobią ogród jesienią i zimą.

Co można zmienić

Podobną kompozycję można wykorzystać do stworzenia rabaty, która będzie cieszyć nasze oczy jesienią. Delikatną ostnicę można zastąpić rozplenicą japońską (Pennisetum alopecuroides). Zamiast róży pnącej i piwonii posadźmy różę pomarszczoną, która nieraz powtarza kwitnienie we wrześniu. Ostróżki zastąpmy astrem nowobelgijskim 'Patricia Ballard', zaś szałwię - astrem nowoangielskim 'Andenken an Paul Gerber'. Zamiast goździków posadźmy kocimiętkę, a przywrotnik wymieńmy na niską rudbekię 'Goldquelle'.

Rośliny na rabacie

1. Piwonia (Paeonia)

2. Róża (Rosa) 'La Ville de Bruxelles'

3. Ostróżka (Delphinium)

4. Ostnica bródkowata (Stipa barbata)

5. Bodziszek (Geranium)

6. Szałwia omszona (Salvia×superba)

7. Goździk (Dianthus) 'Laced Monarch'

8. Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

9. Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)

Więcej o:
Komentarze (10)
Projekt rabaty: w angielskim stylu
Zaloguj się
 • Gość: Lidia

  Oceniono 1 raz 1

  Dokładnie.

 • Lucek Bukowski

  0

  Korcze jak bym maił taki ogród to nauka języka angielskiego przez skype na forum przez platformę Preply była by przyjemniejsza

 • maciej.zarzycki77

  0

  bardzo przydatny tekst, dziękuję

  ____________________________
  <a rel="nofollow" href="pl.bab.la/user/nauka ">Nauka angielskiego przez Skype</a>

 • Gość: HaniazZ

  0

  Cyfry...przy 1 zdjęciu-oznazenia

 • Gość: Podpisz się

  0

  Trzeba przeczytać artykuł do końca . Wszystko pisze. Albo kupić gazetę.

 • Gość: gosc

  Oceniono 2 razy 0

  Doczytałam do końca mając nadzieje że będą przyporządkowane rośliny do oznaczeń numerowych,niestety rozczarowanie.Wiec po co te cyfry?

 • Gość: Beti

  Oceniono 4 razy -2

  Jeśli ogród w stylu angielskim, to potrzebna jest też odpowiednia "oprawa" w postaci chociażby mebli. Stare angielskie ogrody mają solidne stalowe (metalowe) meble, które nie odwracają uwagi od pięknej roślinności, a wspaniale się z nią komponują, np. takie: http://www.mebleogrodowe.s-bud.pl/165,zestaw-ogrodowy-san-francisco.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX