Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skrzynka samonawadniająca

Red.

Za mało wody, a może za dużo? Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podczas naszej dłuższej nieobecności? Jak pozbyć się nadmiaru wody po deszczu? Te problemy można dzisiaj rozwiązać za pomocą wynalazku zza naszej południowej granicy - skrzynki samonawadniającej.

Otwór spustowy na dole skrzynki umożliwia odpłynięcie nadmiaru wody
Otwór spustowy na dole skrzynki umożliwia odpłynięcie nadmiaru wody
rys. Frajman
ZA SUCHO CZY ZA WILGOTNO?

Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli znajdują się one na balkonie lub parapecie i sa narażone na kaprysy aury - nadmiar wody po deszczu może być bowiem równie groźny, jak jej niedobór: jednym z takich niebezpieczeństw są chociażby choroby grzybowe, a w ciągu tego dość długiego czasu, jaki jest potrzebny, by ziemia wyschła, system korzeniowy rośliny może zgnić. Podobnie, gdy często zostawiamy rośliny bez opieki na długi czas - przydałby się jakiś wynalazek, który zapewniłby im stały dopływ wody... Samonawadniająca skrzynka pozwoli nam spać spokojnie - odprowadzi nadmiar wody, a latem lub podczas naszej nieobecności umożliwi stworzenie zapasu, z którego rośliny będą mogły czerpać. Rozwiązanie to nie tylko zapewni więc wygodę, ale i oszczędzi nam czasu i fatygi.

JAK TO DZIAŁA?

Najważniejszą cechą skrzynki jest podwójne dno - w górnym pojemniku, wypełnionym ziemią, znajdują się rośliny, dolny natomiast stanowi rezerwuar wody, którą rośliny mogą zasysać za pomocą specjalnego knota. Knoty zapewniają systematyczną dostawę wody od spodu, a otwory w dnie pośrednim (ruszcie) pozwalają korzeniom sięgać bezpośrednio do dolnego zbiornika. Skrzynka posiada szeroki otwór wlewowy, który umożliwia kontrolę poziomu wody. Do podlewania można także używać zimnej wody, ponieważ zanim rośliny ją wykorzystają, woda w dolnym zbiorniku ogrzewa się do temperatury otoczenia bez bezpośredniego kontaktu z kwiatami. Skrzynka jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich roślin - od kwiatów balkonowych, jarzyn, przypraw aż po kaktusy.

W przypadku, gdy pojawi się nadmiar wody (np. w razie deszczu), spływa ona do dolnego pojemnika. Na boku, około 1 cm powyżej dna znajduje się otwór spustowy, zamknięty korkiem z elastycznego plastiku. Po deszczu wodę wypuszczamy na zewnątrz skrzynki, a otwór ponownie zamykamy. Takie rozwiązanie nie tylko chroni system korzeniowy przed gniciem i umożliwia jego przeschnięcie, ale i napowietrza glebę.

W skrzynce mieści się do 6 l podłoża. Ma ona równie duży pojemnik na wodę (do 6 l) - zapas wystarcza nawet na tydzień - można więc wyjechać na urlop bez strachu, że rośliny uschną. Abu zwiekszyć ilość dostępnej dla roślin wody, należy użyć zwykłej plastikowej butelki (na obrazku). Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w razie naszej dłuższej nieobecności. Skrzynka nadaje się idealnie na balkon lub parapet - ma także regulowane nóżki, które sprawią, że nachylenie parapetu nie wpływa na jej stabilność.

Skomentuj:

Skrzynka samonawadniająca