Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbamy o pelargonie angielskie (Pelargonium grandiflorum)

Tekst: Alicja Gawryś, KJ

Pelargonie wielkokwiatowe, zwane angielskimi, mają kwiaty większe i piękniejsze, niż pelargonie rabatowe, czy bluszczolistne. Wymagają jednak bardziej starannej opieki, niż pozostałe gatunki, zwłaszcza przy tak deszczowej pogodzie, jaka panuje od dłuższego czasu.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. Shutterstock/Tanya Keisha

Pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum) - opis

Ich kwiatostany złożone są kilkunastu pojedynczych kwiatów i przybierają kształt dużej kuli. Odmiany obecne na rynku mają piękne kolory: od białych poprzez różowe, po karminowe, czerwone i fioletowe. Wiele odmian ma płatki we wzorki. Ich liście są nieco szorstkie i obrzeżone ząbkami, lecz nie wydzielają tego silnego zapachu, którego wiele osób nie lubi u pelargonii rabatowych.

Kwitnienie tych roślin jest obfite i trwa aż do późnej jesieni, pod warunkiem jednak, że o nie naprawdę zadbamy!
 

Pelargonia angielska - nawożenie

Kupujemy zazwyczaj okazy z kwiatami i zawiązanymi pąkami. Aby te pąki zawiązywały się nadal, trzeba pelargonie zasilać co dwa tygodnie. Wybierzmy koniecznie odżywkę przeznaczoną specjalnie dla pelargonii, bo taka zawiera odpowiednio dużo potasu i fosforu (np. Burza Kwiatów Magiczna Siła do Pelargonii, Agrecol do Pelargonii, Terget - Inetnsywne Barwy do Pelargonii).

Jeśli nie mamy dostępu do tego typu nawozów, to zastosujmy odżywkę dla roślin balkonowych, która ma podobny skład.

Po kilku latach doświadczeń z tymi pelargoniami mogę stwierdzić, że zaniechanie nawożenia zawsze prowadzi do tego, że rośliny przestają związywać pąki.

Pelargonia angielska - uprawa

Jej podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Tylko w dobrze oświetlonym miejscu pelargonie angielskie kwitną naprawdę obficie. Jeśli trzymamy je w domu, to najlepiej w pobliżu południowego okna, ale w taki sposób, by ich liście nie dotykały do szyb, bo mogą zostać poparzone.
 

Pelargonia angielska- podlewanie

Nie wolno zaniedbać podlewania, ale też nie wolno zalać korzeni, bo łatwo mogą zgnić. Silne opady powodują, że kwiaty się zlepiają i brązowieją - wtedy należy je usuwać. Właśnie ze względu na to, pelargonie angielskie dobrze się czują na lodżii, gdzie są trochę osłonięte.

Pelargonia angielska - choroby

Po kilku tygodniach prawie nieustannych deszczy moje pelargonie angielskie zaczęły chorować. Oprócz zlepiania się i gnicia płatków, choroba pojawiła się na liściach - były to brązowe, rozszerzające się plamy, które po kilku dniach pokrywały się brunatnym nalotem. To objawy szarej pleśni.

Usunęłam wszystkie porażone części, a rośliny opryskałam roztworem Teldoru SC 500. Oprysk powtórzę po tygodniu, zwłaszcza, że nadal jest wilgotno i zarodniki grzybów mają doskonałe warunki do rozwoju.

Pelargonia angielska - zimowanie

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jest rośliną wieloletnią, pochodzi z Afryki Południowej. U nas uprawia się ją jako sezonowa, ale jej okazy można przechować do wiosny w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Do domu zabieramy ją przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, chociaż rośliny te mogą wytrzymać jesienne chłody (ok. 3 st C).

Pelargonia angielska - cięcie

Przed wstawieniem ich do domu, warto przyciąć o 1/2 długości ich pędy.
Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. Shutterstock/Aahsena

Pelargonia angielska - rozmnażanie

Jeśli nie mamy miejsca na duży egzemplarz, zróbmy z niego w sierpniu sadzonki. Ukorzenione młode rośliny łatwiej przechować, niż duże.

Pelargonia angielska - cena

Pelargonia angielska występuje w różnych odmianach kolorystycznych - można spotkać kwiaty o barwie różowej, łososiowej, czerwonej lub fioletowej. Wszystkie kwitną od czerwca do września. Cena sadzonki to ok 15 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbamy o pelargonie angielskie (Pelargonium grandiflorum)