Bonsai od podstaw [Porada eksperta]

Wiesław Gawryś

Na rynku pojawiło się wiele różnych gatunków roślin, które nadają się do formowania bonsai. I tu rodzi się moje pytanie: jak kształtować siewkę na bonsai? Wiem, że wymaga to czasu, ale kupiłem nasiona i chciałbym spróbować. Krzysztof Połowski

Z podrośniętego okazu łatwiej i szybciej uzyskamy bonsai niż z siewek. Ten zakrzywiony świerk sam 'podpowiada', w jaki sposób go podcinać.
Z podrośniętego okazu łatwiej i szybciej uzyskamy bonsai niż z siewek. Ten zakrzywiony świerk sam 'podpowiada', w jaki sposób go podcinać.
Fot. Shutterstock/CandyBox Images
Dobre uformowanie drzewka w technice bonsai to kwestia co najmniej kilkunastu lat, a tak naprawdę jest to proces nigdy się niekończący. Początek pracy może jednak przebiegać dwojako. Pierwszy, łatwiejszy i szybszy, to wykorzystanie już wyrośniętych egzemplarzy, a drugi - praca od całkowitych podstaw, tj. od wysiania nasion. Dla osoby początkującej byłoby najlepiej wykorzystywać te gatunki, które wytrzymują nasze warunki klimatyczne (jałowce, sosny, wiśnie), gdyż jest prościej przechować je w okresie zimy, bądź to zabezpieczone w gruncie, bądź to w chłodnym pomieszczeniu. Rośliny tropikalne są pod tym względem bardziej wymagające. Nasiona, które Pan zakupił, należy wysiać według zasad zalecanych dla konkretnego gatunku. Jeśli wzejdą, przez pierwsze 4-5 lat nie powinniśmy rozpoczynać żadnego formowania, tylko pozwolić siewkom na swobodny rozwój. Musimy tylko pamiętać, aby uprawiać je w niewielkich płaskich pojemnikach i ich nie przesadzać. W trzecim roku uprawy siewki wyjmujemy z pojemników, wytrząsamy część ziemi i nieco przycinamy korzenie, aby nie dopuścić do ich okręcenia się wewnątrz doniczki gęstymi pierścieniami. Po tym zabiegu rośliny sadzimy do tej samej doniczki i dosypujemy świeżego podłoża. Gdy pęd główny osiągnie ok. 0,5 cm średnicy, sadzimy rośliny do pojemników, w których będą uprawiane przez najbliższych kilka lat (doniczki powinnny być nieco większe od dotychczasowych). Następnie rozpoczynamy właściwe formowanie. Wykonujemy je ostrożnie, aby nie zniszczyć krzewów. Teraz też decydujemy się na wybór konkretnego stylu w sztuce bonsai - jakiego, to już zależy od indywidualnych upodobań.

Skomentuj:

Bonsai od podstaw [Porada eksperta]