Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego gniją jabłka

Wojciech Słomka

Jabłonie w naszym ogrodzie owocują co 2 lata, a do tego na ziemię spadają już nadgniłe jabłka. Jak temu zapobiec? Alina Furkowska

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych najpierw objawia się w postaci małej plamki na owocu. Jednak w szybkim tempie grzyb atakuje całe jabłko lub gruszkę.
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych najpierw objawia się w postaci małej plamki na owocu. Jednak w szybkim tempie grzyb atakuje całe jabłko lub gruszkę.
Fot. Fot. Shutterstock/Dionisvera
Choroba, która atakuje jabłka w Pani ogrodzie, to brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Występuje ona na jabłoniach i gruszach, zimuje na pędach, a wczesnym latem atakuje młode zawiązki. W miejscu infekcji powstają gnilne plamy, które stopniowo obejmują cały owoc. Po pewnym czasie na porażonych jabłkach tworzą się koła z białymi brodawkami. Choroba atakuje owoce, pędy i kwiaty oraz całe gałęzie. Sprzyja jej wysoka temperatura i wilgotność. Grzyb rozwija się przez całe lato, dając kilka pokoleń. Metody walki polegają na stosowaniu środków chemicznych, takich jak: Dithane Neo Tec 75 WG, Topsin M 500 SC lub Sadoplon 75 WP. Drzewa opryskujemy po raz pierwszy po opadnięciu zawiązków (w czerwcu) i drugi raz przed zbiorem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji po zabiegu (podanym na opakowaniu preparatu). Zebrane spod drzewa zgniłe owoce głęboko zakopujemy. Warto też likwidować szkodniki owadzie, bo to one uszkadzają skórkę jabłek i młode pędy, przenosząc w ten sposób chorobę z owocu na owoc. Wykonując opryski przeciw brunatnej zgniliźnie, jednocześnie ograniczymy rozwój parcha jabłoni i gruszy, bo wymienione wyżej preparaty działają także na ten grzyb.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego gniją jabłka