Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Irysy, czyli kosaćce

Elżbieta Smolińska/ TVR

Irysy kwitną głównie w maju....Jest jednak sposób by zdobiły nasz ogród dłużej. Sprawdź jaki.

Dzielimy irsy
Dzielimy irsy
Fot. Shutterstock
Irysy, czyli kosaćce, to jedne z najczęściej spotykanych bylin. Popularność zawdzięczają pięknym kwiatom, które przyjmują różne barwy. Kwitną głównie w maju, jednak dobierając różne odmiany (wczesne, średnie i późne), możemy sprawić, że będą zdobić nasz ogród o wiele dłużej.

Stanowisko dla irysów

Rośliny te są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Najlepiej rosną i kwitną na stanowisku słonecznym. Sprawdzą się także w lekkim półcieniu. Niższe kosaćce sadzimy w rozstawie ok. 25 cm, natomiast wyższe nawet co 50 cm. Gatunki kłączowe nie lubią zbyt mokrych gleb. Źle rosną w miejscach podmokłych i okresowo zalewanych przez wodę. Dlatego irysy najlepiej sadzić na podwyższonych rabatach, w pobliżu których wykonamy rowki drenujące, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Rośliny poradzą sobie również na skarpach o niedużym spadku.

Wymagania irysów

Kosaćce nie mają dużych wymagań glebowych. Jednak przed posadzeniem kłączy koniecznie powinniśmy przekopać rabatę. Jeżeli w naszym ogrodzie gleba jest ciężka i gliniasta, trzeba zwiększyć jej przepuszczalność przez zmieszanie z piaskiem. Natomiast jeśli mamy glebę piaszczystą, najlepiej przekopać ją z odkwaszonym torfem, a rok wcześniej, jesienią, na rabacie rozłożyć obornik.

Irysy dobrze rosną w glebie o obojętnym pH, ale tolerują również lekko kwaśne podłoże. Dużo gorzej znoszą ziemię o odczynie zasadowym.

Rozmanażanie irysów

Irysy rozmnażamy przez podział starej kępy. Zabieg zaleca się przeprowadzić raz na 3-4 lata, gdy byliny te słabiej kwitną i tracą liście w środku kępy.

Kosaćce dzielimy latem, po 2-6 tygodniach od zakończenia kwitnienia, gdy zaczynają wchodzić w okres spoczynku, czyli w lipcu-sierpniu. Natomiast późno kwitnące odmiany możemy dzielić nawet do połowy września.

Jak dzielić kłącza irysów - Krok po kroku



Dzielimy irisyFot. Fotofolia.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Irysy, czyli kosaćce