Balkon atrakcyjny jesienią. Taras w nowoczesnym apartamentowcu w Gdyni

Jesień to ulubiona pora roku gospodarzy. Nic więc dziwnego, że goście odwiedzający ten uroczy zakątek zapominają o miejskim otoczeniu i wcale nie tęsknią do lata...

Taras znajduje się przy apartamencie w nowoczesnym budynku w Gdyni. Jest spory (ok. 44 m2), ale długi i wąski, a zatem mało ustawny. Na szczęście nie przeszkodziło to projektantom z firmy Appo, którzy stworzyli tutaj dodatkowy pokój, idealny do relaksu i efektowny o każdej porze roku. Gospodarze zaakceptowali go bez zastrzeżeń, ale przyznają, że najbardziej podoba się im jesienią, kiedy to za sprawą posadzonych tu roślin taras nabiera intensywnych, ciepłych kolorów.

PO PIERWSZE - RELAKS

Na tarasie zmieściło się wszystko, na czym właścicielom zależało najbardziej: miejsce do wypoczynku z modułowym zestawem mebli z technorattanu (jest tu też stolik-skrzynia na poduchy i drobne narzędzia ogrodnicze) oraz kącik kawowy przy wyjściu z kuchni, z wygodnym ażurowym fotelem nawiązującym do wystroju mieszkania.

Aby zapewnić domownikom więcej intymności, od strony chodnika i sąsiedniego tarasu ustawiono rząd drewnianych skrzyń z zimozielonymi krzewami i trawami ozdobnymi. W dwóch dużych donicach posadzono brzozy Younga o płaczącym pokroju, które dominują w tej roślinnej kompozycji, a gdy się rozrosną, stworzą dodatkową osłonę od strony sąsiada.

PO DRUGIE - NASTRÓJ

Po zachodzie słońca mrok rozprasza delikatne światło stylowych ażurowych lampionów i dużej białej donicy podświetlanej diodą LED. Klimat tworzy też kolorystyka roślin - jesienią na spokojnym zielonym tle strzyżonych bukszpanów, krzewów kosodrzewiny, jałowców, brzóz, śnieguliczek i traw ozdobnych wrzosy, astry, chryzantemy i kapusty ozdobne aż płoną kolorami! Rośliny w donicach są wymieniane kilka razy w sezonie, dzięki czemu aranżacja ubarwia taras od wiosny aż do późnej jesieni.

By nie zmniejszyć tarasu optycznie, posadzkę wyłożono jasnymi płytami z płukanego betonu. Barwne detale: fotel, oprawy lampionów, a przede wszystkim rośliny sprawiają, że wystrój nie wygląda monotonnie.

EKSPERT RADZI

AGNIESZKA DURLIK APPO projekt

appo.com.pl

Aranżując zieleń na niewielkiej przestrzeni balkonu lub tarasu, warto uwzględnić gatunki zmieniające się wraz z porami roku. Okres jesienny to pora kwitnienia traw ozdobnych, wrzosów, chryzantem i marcinków. Na krzewach, np. śnieguliczek czy irg, powoli zaczynają pojawiać się dekoracyjne kulki owoców. Dobierając rośliny, warto przewidzieć też miejsce dla gatunków jednorocznych. Hitem ostatnich lat są kapusty ozdobne, których duże, różnobarwne liście są efektowne aż do przymrozków.

Więcej o:
Komentarze (4)
Balkon atrakcyjny jesienią. Taras w nowoczesnym apartamentowcu w Gdyni
Zaloguj się
 • awe26

  Oceniono 3 razy 1

  Czy Właściciele tego tarasu robią specjalne nasady co roku i dodatkowo jesienią? Akurat mam w tym temacie nieco doświadczenia... Mieszkam tuż obok, w Gdańsku, mam dwa tarasy po nieco ponad 20m2 każdy i wielkie zacięcie ogrodnicze. Gospodaruję na nich blisko 15 lat, więc uśmiecham się jak widzę te aranżacje... Trawy ozdobne na dłuższą metę nie przetrwają zimy w pojemnikach... Podejmowałam jakieś 2-3 próby i się poddałam... To samo irga... Wrzosy są jednoroczne, po co sadzić je gdy jest już za zimno aby siedzieć na tarasie? U mnie taras od połowy września przechodzi w stan spoczynku... Wyrzucam rośliny jednoroczne, przycinam wieloletnie, daję zmarznąć tym, które jeszcze przez chwilę cieszą oko... Kapustkę też mam... Wyhodowałam sama z nasion... Moją najbardziej ulubioną, niezawodną rośliną, która zimy nad morzem się nie lęka jest rozchodnik... Mam kilka odmian, super roślina... Z racji kosztów staram się nie kupować drogich roślin na jeden sezon.. No ale Pani projektantka może zaproponować wszystko, a za rok powtórzyć cała operację ;-)

 • Joanna Rybak

  Oceniono 6 razy -2

  Choróbka, ja to chyba jestem inna. Mam olbrzymi taras, który użytkuję od wiosny do wczesnej jesieni, ale w październiku i listopadzie wolę siedzieć przy kominku wewnątrz domu. Po co mi dekoracje jesienne, których nikt nie będzie oglądał. Chyba, że przez okno :(

 • Damian Jarzębski

  Oceniono 2 razy -2

  Warto też wziąć pod uwagę zadaszenie takiego tarasu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie aranżacji z drewna. Może nie w tym przypadku, ale jeśli będziemy planowali urządzenie tarasu warto wziąć pod uwagę. Świetnym rozwiązaniem jest drewno klejone, takie, które ja też wykorzystałem: www.jagram.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX