Lagerstremia. Rzadka roślina wyhodowana z nasionka

Wiesław Gawryś

Wyhodowałem z nasionka nieznaną mi roślinę. Musiałem długo czekać, by zakwitła. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu jej i poradę dotyczącą uprawy. Pyta: Edward Paroła

W KRAJACH o ciepłym klimacie kwitnące drzewa lagestremii zdobią ulice i parki.
W KRAJACH o ciepłym klimacie kwitnące drzewa lagestremii zdobią ulice i parki.
Fot. Wendy Cutler Flickr

WIESŁAW GAWRYŚ, mgr inż, ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie

Ta roślina to lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica). W naturze występuje w Chinach, na Półwyspie Indochińskim i w Japonii. Jest krzewem lub drzewem dorastającym w warunkach naturalnych do wysokości 6 m, w uprawie zwykle nie przekracza 3 m. Istnieje wiele odmian tego gatunku różniących się zabarwieniem kwiatów i liści. Podstawowy gatunek ma kwiaty różowe, ale spotyka się też kwiaty białe, czerwone, pomarańczowe i w różnych odcieniach żółci.

Krzew ten w naszych warunkach ma ograniczone możliwości wzrostu w odkrytym gruncie. Wytrzymuje spadki temperatury do około -12°C, chyba że rośnie w zacisznych i osłoniętych miejscach. Niestety, w temperaturze -20°C przemarza wraz z korzeniami.

Lagestremia jest mało wymagająca co do podłoża. Najlepiej rośnie w glebach niezbyt żyznych, bardzo przepuszczalnych (w takich warunkach lepiej przygotowuje się do zimy). Nadmiar azotu powoduje zbyt silny wzrost, słabe kwitnienie i przemarzanie. Roślina wymaga stanowisk słonecznych lub w niewielkim stopniu zacienionych.

W naszym kraju powinna być okrywana na zimę chochołami ze słomy lub papierem. Nie wolno używać do tego folii. Podłoże wokół korzeni należy ściółkować korą.

Jednak najlepiej uprawiać lagestremię w donicy, a zimą przechowywać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 4°C. W tym okresie roś-linę podlewamy skąpo.

Skomentuj:

Lagerstremia. Rzadka roślina wyhodowana z nasionka