Przydomowa oczyszczalnia w ogrodzie [Ekspert radzi]

Zastanawiam się nad wybudowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków w ogrodzie. Jaki typ urządzenia radzicie wziąć pod uwagę? Pyta: Tomasz Kiliszek

Alicja Gawryś Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

Alicja Gawryś: Jeżeli zależy Panu na systemie oczyszczania, który będzie przyjazny dla środowiska, warto wziąć pod uwagę oczyszczalnię trzcinową lub biologiczną.
W pierwszej z nich wykorzystuje się  tzw. złoża filtracyjne - mieszaninę piasku, żwiru i ziemi - zgromadzone na dnie "basenu" wykopanego w ogrodzie. Wyrobisko to jest dobrze zaizolowane, obsadzone trzciną i wypełnione wodą,  Domowe ścieki najpierw doprowadzane są do osadnika gnilnego, a następnie do zbiornika z roślinami. Tam przesączają się przez złoża filtracyjne. Rola roślin polega na doprowadzeniu tlenu przez korzenie. Potem do pracy przystępują bakterie, glony i pierwotniaki, które rozkładają materię organiczną na składniki mineralne wykorzystywane przez rośliny.  Wodą oczyszczoną takim sposobem można podlewać rośliny.

W ogrodzie sprawdzi się też oczyszczalnia biologiczna w formie tzw. reaktorów. Są to zbiorniki z tworzywa sztucznego, do których wprowadza się odpowiednie szczepy mikroorganizmów. Ich zadaniem jest oczyszczanie ścieków. W tym celu zawartość zbiorników miesza się i napowietrza.

Budowę takich oczyszczalni zleca się specjalistom. Właściciel musi uzupełniać kultury bakteryjne, dodając np. Biosa Composter lub Glotox Garden Top do szamb i oczyszczalni domowych. Preparaty te przyspieszają rozkład materii organicznej i ograniczają przykre zapachy. Są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dawko-wanie zależy od liczby domowników.

Więcej o:
Komentarze (1)
Przydomowa oczyszczalnia w ogrodzie [Ekspert radzi]
Zaloguj się
  • Olga Rysiak

    0

    My właśnie wybraliśmy oczyszczalnię i z dzisiejszej perspektywy dobrze oceniamy ten ruch. Inwestycja szybko się zwraca i nie ma zawracania głowy jak z szambem. Nasza oczyszczalnia pochodzi z www.ekomaro.pl/ Firma jest od dawna na rynku, więc wiedzieliśmy, ze jakość będzie dobra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX