Jak pielęgnować hiacynty w doniczkach?

Hiacynt wstawiony do osłonki podlewamy niezbyt obficie, by woda zbyt długo nie zalegała na dnie - grozi to bowiem gniciem korzeni.

Hiacynt wstawiony do osłonki podlewamy niezbyt obficie, by woda zbyt długo nie zalegała na dnie - grozi to bowiem gniciem korzeni. (fot. Shutterstock)

Dostałam na gwiazdkę kwitnący hiacynt. Teraz już stracił kwiaty i nie wygląda zbyt ładnie. Co z nim dalej robić? Cebula wygląda na zdrową. Pyta: Urszula Andrzejewska

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

Radzi: Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa

 

Alicja Gawryśfot. archiwum

Hiacynty, podobnie jak narcyzy i krokusy, masowo pędzi się w szklarniach. W efekcie w sklepach już zimą można kupić okazy kwitnące albo z kwiatami w pąkach. Gdy taka roślina trafi do naszego mieszkania, należy ją regularnie podlewać - jej cebula będzie miała dość siły, by kwiaty się rozwinęły, czerpiąc z niej substancje zapasowe.
Liście hiacynta są nie tylko efektowne, ale odgrywają ważną rolę - to w nich zachodzi fotosynteza. Proces ten wymaga światła. Dlatego, gdy kwiaty już zaschną, a liście są jeszcze zielone, roślinę nadal trzymamy w jasnym miejscu, podlewamy i raz na 10 dni zasilamy słabym roztworem nawozu do gatunków kwitnących. Dzięki temu cebula się wzmocni. Kiedy liście zżółkną, obcinamy je i przestajemy roślinę podlewać. Cebulę przechowujemy w domu i wczesną jesienią sadzimy w gruncie. Nie zdziwmy się, gdy za rok wyrosną z niej tylko liście - to znak, że w cebuli wyeksploatowanej pędzeniem nie powstał jeszcze pąk kwiatowy. Taka roślina zakwitnie w kolejnych latach.

 

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Barwny dywan z pełnych tulipanów (tzw. peoniowych), które kwitną od  końca kwietnia do połowy maja, otaczają wstęgi szafirków. Kiedy sadzimy wiosenne kwiaty cebulowe? Jesienią
  • Mobilny wiosenny ogród na balkonie lub tarasie pełen narcyzów, bratków, cebulic i zawilców greckich. Wiosenne kwiaty doniczkowe
  • Hiacynt [Prezentacja odmian]
Skomentuj:
Jak pielęgnować hiacynty w doniczkach?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX