Lepki osad na liściach

Czerwce, np. miseczniki, wysysają soki z liści, wywołując na nich jasne plamki, widoczne w dolnej części pędu rośliny.

Czerwce, np. miseczniki, wysysają soki z liści, wywołując na nich jasne plamki, widoczne w dolnej części pędu rośliny. (fot. Roman Sold)

Zauważyłam na liściach imbiru lepki osad - co to takiego? Ewa S.

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

Radzi: Alicja Gawryś

Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwaFot. Jerzy Gumowski / AG

Taki osad pochodzi z odchodów miseczników, które usadawiają się w kątach i na dolnej stronie liści, a także na pędach. Szkodniki te mają postać niewielkich brązowych lub białawych zgrubień, a objawem ich żerowania są także jasne plamki na liściach.
Zgrubienia usuwamy ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem, a całą roślinę opryskujemy trzykrotnie (co 7 dni) preparatem Emulgator Spray albo Mosilan 20 SP.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Imbir, kurkuma i kardamon, poprawiają przemianę materii i oczyszczają organizm. Ja się je uprawia?
  • Natka marchewki? Marchewka, awokado, daktyl, pietruszka, sałata rzymska, cebula, fenkuł, ananas ? to tylko kilka roślin, które możesz uprawiać na kuchennym parapecie. Po co to robić, można zapytać. Czasami po to, żeby mieć pod ręką świeży szczypiorek czy natkę. A czasami po to, żeby cieszyć się wzrastaniem, widokiem zielonych listków czy maleńkich korzonków. Żeby poczuć związek z Naturą. Żeby na własne oczy zobaczyć, jak odradza się życie.

To szczególnie ważne, jeśli masz małe dzieci. Dzięki uprawie własnej pietruszki czy wyhodowaniu zielonej palemki z burej pestki będą mogły się przekonać, że rośliny nie pojawiają się znikąd, że potrzeba czasu i troski, by wzrastały i dawały owoce. Inaczej będą przekonane, że produkuje się je w supermarkecie. Rośliny z resztek kuchennych
  • Rabata. Wystarczy posadzić na niej duże, wyrośnięte byliny (np. pustynniki, kosaćce). Obrzeża można gęsto obsadzić efektownym czyśćcem. Ogrody - zdjęcia. Jeden z projektów zaprezentowanych na Wystawie w Chelsea. Ogród z odzysku
Skomentuj:
Lepki osad na liściach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły