Wycinka drzew na działce - zmiany w przepisach [Porady eksperta]

Michał Turek, prawnik

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

Wycinka drzew na działce - zmiany w przepisach
Wycinka drzew na działce - zmiany w przepisach
fot. shutterstock

Pyta Teresa Prus: Mój sąsiad wyciął na działce piękny wiąz i twierdzi, że teraz nie trzeba na to  pozwolenia. Czy to prawda?

Wycinka drzew na działce - zmiany w przepisachfot. shutterstock

Odpowiada Michał Turek, prawnik:

Rzeczywiście, przepisy się zmieniły i od 1 stycznia 2017 r., zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134) nie jest już potrzebne pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce.
Do tej pory bez pozwolenia można było wycinać jedynie drzewa owocowe. Nowe przepisy (art. 83f ustawy) zwalniają nas z obowiązku występowania o zezwolenie do władz samorządowych. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Bez zezwolenia można wycinać drzewa i krzewy, jeżeli:
- właścicielem działki jest osoba fizyczna, która nie prowadzi na działce działalności gospodarczej;
- właściciel gruntu nieużytkowego, na którym znajdują się drzewa i krzewy do wycinki, chce prowadzić na nim działalność rolniczą;
- krzewy rosną w skupisku o pow. do 25 m2;
- drzewo nie jest pomnikiem przyrody;
- drzewo nie wpływa pozytywnie na chronione gatunki roślin, zwierząt lub grzybów.
Jeśli zaś prowadzimy działalność gospodarczą, musimy występować o pozwolenie na wycinkę drzew, jeżeli obwód drzewa na wys. 130 cm przekracza 100 cm w przypadku takich gatunków, jak: topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa, platan klonolistny, oraz 50 cm w przypadkach pozostałych gatunków. Są to zazwyczaj drzewa kilkunastoletnie.

Skomentuj:

Wycinka drzew na działce - zmiany w przepisach [Porady eksperta]