Jak zagęścić świerk srebrny

Ten świerk srebrny ma rzadkie gałązki. Jak można go zagęścić?

Ten świerk srebrny ma rzadkie gałązki. Jak można go zagęścić? (Fot. Archiwum czytelnika)

Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę. Mam kilka drzewek na działce, w tym jeden świerk srebrny przy tarasie (moja wizytówka). Drzewko ma ok.2m jednak wydaje mi się że ma zbyt ubogie (rzadkie) gałązki. Kolega doradził mi abym ze wszystkich gałązek poobcinał końcówki - wówczas zgęstnieje. Jednak obawiam się tego, dlatego proszę Was fachowców o poradę. Proszę mi napisać czy jest to skuteczny sposób, a jeżeli tak to kiedy najlepiej to zrobić i w jaki sposób. Z poważaniem Sokołowski


To prawda, że przez regularne przycinanie pędów można zagęszczać rośliny. W przypadku świerka jest to jednak proces trudny i długotrwały. Niestety zdjęcie jest mało wyraźne, dlatego nie mogę dokładniej odnieść się do tego przypadku. Skracanie młodych jeszcze nie zdrewniałych pędów, powoduje u iglaków zawiązywanie jeszcze w tym samym roku większej niż zwykle ilości pąków. Jeśli gałęzie są długie i mocno przerzedzone od wewnątrz, metoda ta mogłaby zdeformować drzewko. Wyglądałoby jakby miało na obwodzie gęste pompony. Możliwe jest też formowanie drzewka w bardziej radykalny sposób - w obrębie starszych pędów. Odradzam je jednak, ponieważ zabiegi wymagają sporego doświadczenia. Szkoda byłoby eksperymentować na świerku "wizytówce ogrodu".

Na zdjęciu wydaje się jakby czegoś roślinie brakowało - przyrosty roczne są mizerne i niezbyt równe. Często dzieje się tak po przesadzaniu, ponieważ mocno pocięty korzeń jeszcze się nie zregenerował i nie ma takiej siły aby prawidłowo odżywiać drzewo. Roślinie w tym stanie nie powinno zabraknąć wody i składników pokarmowych. Dlatego najpierw skupiłbym się na odpowiednim nawodnieniu świerka (zwłaszcza w obrębie bryłki korzeniowej) i jego nawożeniu. Proszę też zwrócić uwagę czy nie grasują na nim mszyce, a jeśli tak to proszę opryskiwać roślinę odpowiednimi preparatami. Jest duża szansa, że świerk mocno odbije i w sposób naturalny zagęści się srebrnymi igłami.

e-ogrody na wideo

Skomentuj:
Jak zagęścić świerk srebrny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły