Kwiaty Pawła Deląga: Orchidee w bambusach

Anna Wolańska

Jeśli okazujemy roślinie serce, ona z pewnością nam to uczucie odwzajemni. Niejeden raz miałem okazję się o tym przekonać.

PHOTO: MICHAL WARGIN / EAST NEWS 2009.07.28 WARSZAWA PLAN SERIALU NAD ROZLEWISKIEM N/Z: PAWEL DELAG SLOWA KLUCZOWE: POLSKA WARSZAWA NAD ROZLEWISKIEM DOM SERIAL PLAN TVP SERIALU PROGRAM PAWEL DELAG
Fot. MICHAL WARGIN EAST NEWS
Nie wyobrażam sobie swojego domu bez roślin. Zieleń to nieodzowny atrybut mojego mieszkania. Zresztą sam aranżuję jego wnętrze. I bardzo to lubię. Uważam, że połączenie bieli i czerni z zielenią to jedna z najlepszych kompozycji kolorystycznych, którą warto wykorzystać we wnętrzu.

Może dlatego uprawiam w domu półtorametrowe bambusy, które dają ogromną masę zieleni. Pędy tych roślin rozpinam na specjalnie dla nich przygotowanych bambusowych stelażach.

Bambusy wnoszą do wnętrza egzotyczne piękno i harmonię. Są oryginalne i zaw-sze budzą zachwyt gości, którzy dziwią się, że te rzadkie rośliny tak zdrowo u mnie rosną. Trzeba przyznać, że świetnie się komponują ze stojącym niedaleko akwarium z podwodną roślinnością. Podobny klimat stwarzają drzewka bonsai. Próbowałem ich uprawy, ale chyba za mało serca im okazywałem, bo w przeciwieństwie do bambusów słabo się rozwijały, wręcz marniały w oczach.

Moje mieszkanie często zdobią też białe orchidee. Niedawno byłem na planie filmowym w Odessie. I przez dziewięć miesięcy wynajmowałem mieszkanie z przepięknym widokiem na Morze Czarne. Ale jeszcze czegoś mi w tym apartamencie brakowało. Białych orchidei! Poprosiłem więc o ich sprowadzenie. Wkrótce mój pokój tonął w kwiatach. Rozwijały się pięknie, kwitły wspaniale...

Bardzo lubię też krokusy. Obchodzę urodziny 29 kwietnia. W tych dniach przyroda wręcz eksploduje po zimie. To wspaniały czas. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa tatrzańskie hale pełne krokusów. Ten widok sprawiał mi zawsze ogromną radość.

W tym roku zamierzam posadzić w donicy na domowym tarasie drzewko. Spytam tylko przedtem najbliższą rodzinę, z jakim drzewkiem się utożsamiają. Może wolą jabłoń? Może wiśnię japońską lub klon? Ja z pewnością posadzę w tarasowej donicy bambus albo inną wysoką trawę ozdobną.

PAWEŁ DELĄG

Aktor filmowy i teatralny, absolwent krakow-skiej PWST. Grał w teatrach warszawskich - Na Woli, Powszechnym, na Scenie Prezentacje. Występował też m.in. we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Zagrał w serialach: "Fitness Club", "Siedlisko" i seryjnej komedii "Tygrysy Europy". Widzieliśmy go w filmach "Szamanka", "Ciemna strona Wenus", "Kiler", "Młode wilki", "Złoto dezerterów". Teraz czeka go szczególnie intensywny okres - zagra w Rosji w 2 filmach: "Kobiety wieku" oraz "Anioły i demony".

Skomentuj:

Kwiaty Pawła Deląga: Orchidee w bambusach