Noel Kingsbury. Gość specjalny Wystawy "Zieleń to życie" 2013.

Gościem tego rocznego Dnia Architekta Krajobrazu odbywającego się w ramach 21 edycji Wystawy "Zieleń to życie" będzie Noel Kingsbury - słynny brytyjski projektant ogrodów.
Noel Kingsbury to angielski architekt krajobrazu oraz autor ponad 20 publikacji poświęconych ogrodnictwu. Najbardziej znany jest ze swojej działalności na rzecz promocji naturalizmu w ogrodach i wykorzystywania w projektach rodzimych gatunków roślin. Książki jego autorstwa, łączące niezwykle szeroką wiedzę z wieloletnią praktyką, określane są jako jedne z najlepszych angielskojęzycznych pozycji o tematyce ogrodniczej.

Noel Kingsbury aktywnie zajmuje się ogrodnictwem od 1986 roku, jednak już od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowania tematyką przyrodniczą. Ponoć jako uczniowi zdarzało mu się wagarować w celu odwiedzenia Chelsea Flower Show. Obecnie pochwalić się może on doktoratem na Uniwersytecie Sheffiled, uchodzącym za centrum naukowe specjalizujące się w integracji ekologii, nauki o krajobrazie i ogrodnictwa.

Tegoroczny gość specjalny od ponad 20 lat zajmuje się założeniami naturalistycznymi, zarówno w przestrzeniach miejskich, publicznych, jak i w ramach prywatnych ogrodów. Dopracował do perfekcji umiejętność komponowania efektownych rabat bylinowych, z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin. Do jego najbardziej znanych projektów należą promenada w Bexhill-on-Sea oraz założenia w ramach zieleni miejskiej w Bristolu. W swojej karierze współpracował m.in. z Pietem Oudolfem (projektantem znanym ze stworzenia planu nasadzeń do nowojorskiego parku Highline, powstałego na starej linii kolejowej).

Obecnie Noel Kingsbury zajmuje się także bardzo aktualną tematyką zielonych ścian i dachów, które coraz częściej znajdują zastosowanie w projektach zieleni publicznej, szczególnie wielkomiejskiej. Jego artykuły znaleźć można w takich periodykach jak The Daily Telegraph, The English Garden, BBC Gardener's World Magazine, The Guardian, a nawet The Times. Wraz z Tim'em Richardson'em prowadził także cykl spotkań i dyskusji poświęconych ogrodnictwu w londyńskim Muzeum Ogrodów.

W ramach Wystawy "Zieleń to życie" Noel Kingsbury będzie gościem specjalnym w czasie sobotniego (31 sierpnia) Dnia Architekta Krajobrazu. Odpłatna konferencja z jego udziałem rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 14.

http://www.noelkingsbury.com

http://noels-garden.blogspot.com

Więcej o: