Rośliny na balkon północny

Alicja Gawryś

Jeśli ktoś myśli, że na balkonie lub tarasie od strony północnej nie może być kolorowo, to jest w błędzie. Wprawdzie do takich miejsc wybór gatunków pięknie kwitnących jest mniejszy, ale ten niedostatek możemy zrekompensować roślinami o barwnych liściach.

Kompozycja na pólnocnym tarasie: niecierpek z koleusem i wilec ze scirpusem
Kompozycja na pólnocnym tarasie: niecierpek z koleusem i wilec ze scirpusem
Fot. Fot. Plantpol Zaborze
Często bywa tak, że północny balkon jest całkiem jasny, bo zewsząd oświetla go światło rozproszone. Ale jeśli wokół niego rosną gęste drzewa, to takie miejsce jest naprawdę zacienione i tu możemy posadzić tylko rośliny o dużej tolerancji na niedobór światła.

Trochę kwiatów

Może będą trochę słabiej kwitły, niż po słonecznej stronie budynku, ale na pewno poradzą sobie: wszelkie begonie (bulwiasta i jej formy o zwisłych pędach) oraz niecierpki (nowogwinejski i sułtański).

Jeśli postawimy na byliny, to wiosną zakwitnie tu barwinek (niebieski, a w odmianach: biały bądź fioletowy), a także bergenie i miodunki (kwiaty w odcieniach różu i fioletu), brunnera (kwiaty niebieskie) i dąbrówka (kwiaty ciemnoniebieskie). Latem też możemy liczyć na ładne kwitnienie funkii (tworzące białe lub fioletowe dzwoneczki na długich pędach).

Dużo liści

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy, to zamiast kupować rozsadę, na północny balkon możemy wystawić z domu wszystkie trzykrotki, zielistki i bluszcze. Te rośliny o dekoracyjnych liściach pięknie się tu rozrosną w ciągu całego lata. Co ważne, cała ta trójka może zdobić nawet dość mocno zacieniony balkon.

Kto jednak woli rośliny sezonowe, to polecam koleusy (zwane też pokrzywkami), występujące w licznych odmianach o rozmaicie zabarwionych liściach, a także przebój ostatnich sezonów - wilec ziemniaczany (batat) o zwisającym pokroju. Jego liście są dość duże (jak np. u domowego syngonium) i - w zależności od odmiany: zielone, cytrynowe, fioletowe bądź brązowe.

Na północnym balkonie będą świetnie rosły byliny o kolorowych liściach. Sprawdzają się tu funkie o większych bądź mniejszych liściach - zielonych, niebieskawych, żółtawych, zielono- białych i zielono- żółtych. Te rośliny, ze względu na dobrą odporność na mróz, będą zdobić balkon przez wiele lat.

Świetne, chociaż niskie są też barwne odmiany dąbrówki (najczęściej w odcieniach fioletowych, biało-zielone lub w żółtawe wzory).

W barwnym mistrzostwie nic nie przebije żurawek. Na północny (chociaż dość jasny) balkon polecam głównie odmiany w złotawym lub pomarańczowym odcieniu (w pełnym słońcu ich liście ulegają przypaleniu), ale także czerwone, purpurowe, srebrzyste lub zielone z barwnymi nerwami.

Podobnie ubawione są żóraweczki i tiarelle, choć mają trochę drobniejsze liście. Nie do pogardzenia jest płożący się, odporny na mrozy gajowiec - jego liście mają żółte lub srebrne wzory. On także nadaje się na bardziej zacienione balkony i tarasy.

A co Państwo sądzą o barwinkach? Nie dość, że zimozielone, to jeszcze ich odmiany stroją się w żółte lub białe wzory.

Na ciemnych balkonach "nie do zabicia" jest kopytnik - niska, zadarniająca roślina o lśniących liściach w nerkowatym kształcie. Podobne stanowisko lubi także niska runianka. Obie te rośliny nie tracą liści na zimę.

A może pnącza i krzewy

Jako alternatywę dla roślin sezonowych na północny balkon polecam coś trwałego, co będzie zdobiło to miejsce także zimą. Po drewnianej kracie warto "puścić" bluszcz - ten pospolity o ciemnozielonych liściach (odmiany barwne wymarzną na balkonie).

W podobnej roli może wystąpić zimozielony wiciokrzew Henriego o podłużnych, ciemnych liściach.

Jeśli ktoś woli krzewy o wzniesionym pokroju, może wybrać jedna z odmian cisa (np. kolumnowego 'Wojtka') lub cyprysik groszkowy 'Boulevard' o błękitnym kolorycie (jeden z bardziej odpornych na mróz), ewentualnie niską mikrobiotę, której zielone łuski przebarwiają się zima na rudo.

A teraz niech ktoś powie, że na północnym balkonie jest nudno!

Skomentuj:

Rośliny na balkon północny