Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pielęgnować iglaki?

red.

Iglaki dodają ogrodom wiele uroku. Są bardzo różnorodne, równie piękne latem jak i zimą. Dołóżmy starań, by prezentowały się doskonale, tym bardziej, że nie wymagają wielu zabiegów.

IGLAKI TUJA THUJA ZYWOTNIK TAWULA JAPONSKA SPIRAEA JAPONICA GOLD FLAME JALOWIEC JUNIPERUS FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - CZASOPISMA
Żywotnik, iglaki na rabacie
Fot. Ewa Narkiewicz
Iglaki kupujemy w pojemnikach i możemy je sadzić przez cały sezon. Żeby szybko się przyjęły trzeba przygotować im podłoże o nieco innych właściwościach, niż ma przeciętna ogrodowa gleba.

Torfowe podłoże

Zapewnimy im dobre warunki dodając do gleby specjalistyczne podłoże dla iglaków. Składa się ono głównie z kwaśnego torfu zmieszanego z przekompostowaną korą, co zapewnia odpowiedni odczyn ziemi i poprawia warunki wodno-powietrzne. W mieszance Ziemia do iglaków Osmocote jest też dawka nawozu długodziałającego, z którego powoli uwalniają się potrzebne roślinom związki w takiej ilości, by nie hamowały rozwoju korzeni. Po posadzeniu iglaków, ziemię obficie podlewamy i przykrywamy warstwą przekompostowanej kory drzew iglastych ewentualnie żwiru.

Nawóz, który długo działa

Zapotrzebowanie roślin na substancje pokarmowe nie jest stałe. Wiosną aż do czerwca rośliny zużywają dużo azotu, natomiast od sierpnia głównie potas i fosfor, a azot im wówczas szkodzi. Trzeba też pamiętać, że nadmierna ilość związków mineralnych w podłożu może łatwo "spalić" korzenie, szczególnie iglakom, które płytko się korzenią. Odpowiednim nawozem jest więc dla nich Substral Osmocote do iglaka. Jednorazowo wiosną mieszamy go delikatnie z wierzchnią warstwą gleby po okręgu nieco szerszym od korony krzewu lub drzewa. Będzie równomiernie zasilał iglaki przez cały sezon! Natomiast odmianom karłowym wystarcza podsypywanie Ziemią do iglaków Osmocote.

Dodatkowe wspomaganie

Gdy skład ogrodowej gleby nie jest odpowiedni, odbija się to na wyglądzie roślin.

Jeśli igły są słabo wybarwione i przyrosty niewielkie, warto wzmocnić rośliny stosując doskonale przyswajany nawóz interwencyjny Substral Magiczna siła dla iglaków. Rosnące na gorszych glebach okazy powinno się od koniec lata zasilać zawierającym magnez i żelazo bezazotowym nawozem Substral przeciwko brązowieniu igieł. Wodnymi roztworami obu tych odżywek podlewamy podłoże, ale uwaga, powinno być ono wilgotne. Jeśli ziemia przykryta jest grubą warstwą kory, lepiej jest ją odgarnąć.

Iglaki dość dobrze sobie radzą ze szkodnikami i chorobami. Jednak, zwłaszcza młodym delikatnym roślinom, warto pomóc. Wykonany wczesną wiosną oprysk biologicznym środkiem Promanal zniszczy przędziorki, miseczniki i mszyce, w tym ochojniki, które oblepiają gałęzie małymi białymi kłaczkami. i zapobiegnie inwazji wszystkich tych szkodników.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak pielęgnować iglaki?